Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  10 BİN SOLUCANLA BAŞLADI, BUGÜN 3 MİLYONA ULAŞTI

  Tarımdan Haberler Son Dakika: Sivas’ta bir çiftçi, 6 yıl önce 10 bin adet solucanla başladığı gübre üretiminde 3 milyon solucan sayısına ulaştı.

  Ürettiği solucan gübresini bahçesinde bulunan ağaçlar ve sebzelerde kullanan çiftçi, verimini gözle görülür şekilde artırdı.

  SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETEREK ÜRÜNLERİNDE VERİMİ ARTIRDI

  Sivas’ın Gemerek ilçesinde yaşayan Eren Korkmaz, 2017 yılında solucan gübresi üretmeye karar verdi.

  Yaklaşık 10 bin adet kırmızı Kaliforniya solucanı alan Korkmaz, bu sayıyı yaklaşık 3 milyona çıkardı. Yıllık yaklaşık 15 ton solucan gübresi üreten Eren Korkmaz, ürettiği doğal gübreyi bahçesinde bulunan badem ağaçlarında ve sebzelerde kullandı.

  “10 BİN SOLUCAN İLE BAŞLADIK, 3 MİLYONA ULAŞTIK”

  Solucan gübresi tesisi ile ilgili bilgiler veren Eren Korkmaz: “Burası solucan gübresini ürettiğimiz çadırımız. Ağaçlarımıza da bu gübreden vermekteyiz. Biz solucan gübresi işine 2017 yılında 10 bin solucan ile başladık. Şu anda yaklaşık 3 milyona yakın solucanımız var. Bunlar özellikle gübre için alınmış kırmızı Kaliforniya solucanı” ifadelerine yer verdi.

  “MUAZZAM BİR VERİM ALIYORUZ”

  Solucan gübresinin tarımsal üretimde büyük verim sağladığını belirten Korkmaz, şöyle konuştu: “Burada ürettiğimiz gübreleri ağaçlarda ve sebzelerde kullanıyoruz. Gerçekten de muazzam bir verim alıyoruz. Bunların mamaları var. Üzerinden 6 ay geçmiş büyükbaş hayvan gübresi, çay posası, saman, yumurta kabuğu, çekirdek gibi şeyler veriyoruz. Çok fazla acı, yağlı ve asitli şeyleri yemiyorlar. Bu verim açısından ağaçları da, sebzeleri de etkiliyor. Şu anda yıllık 15 ton civarında solucan gübresi alıyoruz. Büyütmeyi düşünüyoruz. Bu rakamı aylık olarak almayı istiyoruz.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×