Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  100 TL’LİK SİSTEMLE 6-7 BİN TL’LİK FATURADAN KURTULDU

  Tarım Dünyası: Malatya’da kayısı üreten Yusuf Ziya Şahin, birçok çiftçi gibi maliyetlerden şikayetçiydi.

  Araştırmaları sonucu güneş panellerini buldu ve 3 yıl önce 100 liraya kurduğu sistemi geliştirdi ve bugün 150 dönümlük alanı sulayabiliyor, bu sistemle aylık 6-7 bin lira elektrik faturasından da kurtuldu çiftçi.

  SU İHTİYACINI GÜNEŞTEN ÜRETTİĞİ ENERJİ İLE KARŞILIYOR

  Tarım Haberleri: Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yaşayan kayısı üreticisi 57 yaşındaki Yusuf Ziya Şahin, tarım arazilerinin su ihtiyacını üç yıl önce 100 TL maliyetle kurduğu güneş panelleri yardımıyla ürettiği elektrik enerjisi ile karşılıyor.

  PANELLER SAATTE 11,5 KW ENERJİ ÜRETİYOR

  Artan enerji maliyetleri vatandaşları alternatif arayışlara yöneltirken, güneş panellerine ilgi ise her geçen gün artıyor.

  Akçadağ ilçesine bağlı Aydınlar Mahallesi’nde yaklaşık 40 yıldır çiftçilik yapan Yusuf Ziya Şahin tarım arazilerinin su ihtiyacını artan enerji maliyetleri nedeniyle alternatif arayışlarına girdi. Bu dönemde gittiği bir fuarda güneşten enerji üretimini sağlayan sistemi gören 57 yaşındaki çiftçi Şahin, yaklaşık 100 TL maliyetle benzer sistemi kayısı bahçesine kurdu.

  Güneş panellerinden saatte yaklaşık 11.5 kilovat enerji üreten Şahin, yaklaşık 150 dönüme kadar bir alanı ürettiği elektrik enerjisi ile sulayabiliyor.

  150 DÖNÜMLÜK BİR ALANDA SULAMA YAPABİLİYOR

  Daha önce tarım arazilerinin su ihtiyacını kuyularda elde etikleri su ile karşıladıklarını kaydeden Yusuf Ziya Şahin: “Aydınlar Mahallesi’nde kayısı çiftliğimiz var. Kayısı ağaçları bilindiği gibi çok su isteyen bir ağaç türüdür. Bundan dolayı Fırat EDAŞ’tan elektrik alarak sondajlarla ağaçlarımızın su ihtiyacını karşılıyorduk. Güneş enerji sistemleri gündeme gelince bizde araştırmalarımızı yaptık, sistemi kuranlarla görüştük, fuarlara gittik ve sistemin tarımsal sulamada verimli olduğunu gördük” dedi.

  ARPA VE BUĞDAY SULAMASI DA YAPIYOR

  Tarımdan Haberler: Kayısı bahçesine kurduğu panellerden saatte 11,5 kilovat enerji elde ettiklerini ifade eden Şahin: ” Güneş panellerini üç yıl önce çiftliğimize kurduk. Saatte 11,5 kilovat enerji üretimi ile yaklaşık 100 ağacın su ihtiyacı karşılanmakta. Günlük olarak 150 dönümlük bir alanda sulama yapabiliyoruz tabi bu güneşin durumuna göre değişebiliyor. Bölgemizdeki kayısı üreticilerine sistemi öneriyoruz gelsinler sistemi görsünler hem damlama hem de yağmurlama sulamada verimli bir sistem. Arpa ve buğday sulamasında verimli oluyor yaklaşık 30 dönümlük bir arazide arpa ve buğday sulaması yapıyoruz. Elektrik şirketine aylık 4-5 bin TL para ödüyorduk artık bu para cebimizde kalıyor ve sistem 6-7 yılda kendini amorti ediyor” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×