Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  155 BİN DEKAR ALANDA ÇELTİK EKİLECEK

  Tarım Haberleri: Türkiye’nin en önemli çeltik üretim merkezi olan Balıkesir Gönen ve Manyas’ta 155 bin dekar alanda çeltik ekimleri başladı.

  Bu yıl yaklaşık 110 bin ton çeltik,55 bin ton da pirinç rekoltesi tahmin ediliyor.

  GÖNEN VE MANYAS OVALARINDA ÇELTİK EKİMİNE BAŞLANDI

  Balıkesir’de 155 bin dekar alanda birinci sınıf çeltik tarımının yapıldığı Gönen ve Manyas ilçelerinde çeltiklerin ekimine başlandı.

  Ekimin yapıldığı binlerce dönümlük alanlar dron ile görüntülendi.

  GÖNEN’DE 60 BİN, MANYAS’TA 50 BİN TON ÇELTİK REKOLTESİ BEKLENİYOR

  Tarım Dünyası: Balıkesir’in dünyaca ünlü Gönen baldosu pirinci için ekim süreci başladı.

  Çeltik ekimi yapılan 90 bin dekar alanda yılda 60 bin ton çeltik, 30 bin ton da pirinç elde ediliyor.

  Manyas’ta ise 70 bin dekarlık tarlalarda 50 bin ton çeltik, 25 bin ton pirinç üretiliyor. Mayıs ve haziran aylarında ekimi yapılan çeltik daha sonra ilaçlama ve gübreleme işlemlerinden sonra yaklaşık 4 ay kadar su içerisinde bekleyecek ve eylül ayında harman edilecek.

  Ülkemizde yaklaşık olarak 655 bin ton pirinç tüketimi bulunurken, bu tüketimin 280 bin tonunu Gönen ve Manyas ilçeleri karşılıyor.

  BU YIL HASAT KASIM SONUNA SARKMASI BEKLENİYOR

  Tarımsal Haberler: Çeltik üreticisi Ali Şener ise bu sene hava şartlarından dolayı çeltik ekiminin geç kaldığını söyledi.

  Şener: “Geç çeltik ekiminin ileriye dönük olarak veriminde de eksiklik olacağını tahmin ediyoruz. Daha önce 15 Eylül ve ekim sonu harman biterdi ancak bu sene kasım ayı veya aralık ayına sarkacak gibi duruyor. Hayırlısını diliyoruz bu sene ekim geç oldu. Tohumu atalı 15 gün oldu bu havalar neticesinde tohum suda bir haftalık gibi duruyor büyüyemiyor çeltikler havaların sıcak olması lazım” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×