Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  16 BİN TL MAAŞ VERECEKLER AMA ÇOBAN BULAMIYORLAR

  Tarım Haberleri Son Dakika: Hayvancılığın en önemli problemlerinden biridir çoban bulamama… Yozgat’ta 16 bin lira maaş verecek sürü sahipleri ama çoban yok.

  Hal böyle olunca sürü sahipleri çözümü Afganlarda buldu. 16 bin lira maaş alan Afgan çobanlar da hallerinden memnun.

  TÜRKLER İŞ BEĞENMEYİNCE AFGANLARA KALDI

  Yozgat’ta 16 bin lira maaş, sigorta, yiyecek, içecek ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına rağmen yerli çoban bulamayan besiciler, çözümü göçmen çobanlarda buldu.

  Çoban sıkıntısı, sürü sahiplerini de olumsuz yönde etkiliyor. Göçmen çobanlar ile sorunu geçici olarak gidermeye çalışan yetiştiricilerin en büyük endişesi ise mesleğin ileride yok olması.

  Tarımdan Haber: Yozgat’ta da ilkbahar ve yaz mevsiminde hayvanlarını otlatacak çoban bulamadıklarından yakınan bazı besiciler, 16 bin lira maaş ile Afganistan’dan çoban getiriyor.

  Afgan çobanların yiyecek, içecek ve barınmalarını da sağlayan besiciler, zor bir meslek olduğu için bu işi yapacak kişileri bulmakta zorluk çektiklerini söyledi.

  AFGAN ÇOBANLAR OLMASA ÇOBAN YOK!

  Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Doğankent beldesinde besicilikle uğraşan Ulvi Akdemir, 600’e yakın küçükbaş hayvanının bulunduğunu söyleyerek beldelerinde yerli çoban bulamadıklarından yakındı.

  Akdemir: “Türkiye’de şu anda Afgan çobanlar olmadığı zaman çoban bulmamız mümkün değil. Yerli insanımız bu işi yapmak istemiyor, özellikle gençlerimiz daha çok masa başı işlere yöneliyorlar. Afganlar olmadığı zaman çobanlık bitme noktasına gelir. 16 bin liraya kadar maaş veriliyor. Köyümdeki gençlere de diyorum 16 bin lira maaş vereyim sigortalarınızı da vereyim diyorum ama inan ki kabul etmiyorlar. Afgan çobanlardan memnunum, onlar zaten çocukluktan beri hayvancılıkla uğraştıkları için işlerini çok iyi yapıyorlar” dedi.

  AFGAN ÇOBANLAR HALLERİNDEN MEMNUN

  Tarım Haberleri: 5 yıldır Türkiye’de çobanlık yaptığını söyleyen Cemal Mirzai ise; “Burada 600’e yakın hayvanla uğraşıyorum. İşimi severek yapıyorum, hoşuma gidiyor. Geçimimi buradan kazanıyorum. İki kişi bakıyoruz hayvanlara. Türkiye’de yerli çoban bulunmuyor biz de işimizi iyi yaptığımız için bizi tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×