Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  19. KONYA TARIM FUARI BAŞLADI

  Konya Tarım Fuarı 14-18 Mart 2023 tarihlerinde 19. kez Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
  Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı fuarları arasında gösterilen Konya Tarım Fuarı, 14-18 Mart 2023 tarihlerinde tarım sektörünü bir araya getirecek. Gerek katılımcısı, gerek profesyonel ziyaretçisi gerek sergileme alanlarının genişliğiyle Türkiye’nin en büyük tarım fuarı olma unvanını elinde bulunduran Konya Tarım Fuarı geçtiğimiz yıl 5 gün boyunca 20 ülkeden 461 firma, 101 ülkeden 207.133 ziyaretçiye ev sahipliği yapmış, yurt içinden de 81 ilden ziyaretçi ağırlamıştı.
  96.000 metrekarelik alanda sektördeki en yeni ürünlerinin sergileneceği fuara bu sene 20 ülkeden 474 katılımcı firma ve firma temsilcisi bekleniyor.

  5 BİN YABANCI ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

  Balkan ülkelerinin tamamından, Gürcistan, Azerbaycan ve Orta Asya Ülkeleri, Körfez Ülkeler, Fas, Tunus Cezayir gibi Kuzey Afrika Ülkelerinin yanı sıra, Kenya, Uganda, Senegal, Etiyopya gibi orta Afrika ülkeleri ve İran’dan toplam 5 bin yabancı ziyaretçi ağırlanması tahmin ediliyor.
  Ayrıca 70’in üzerinde il ve ilçelerden 200 bin yerli ziyaretçi hedefleniyor.
  İkili iş görüşmelerinin de yapılacağı fuar, yeni ihracat bağlantılarının kurulmasına da büyük katkı sağlayacak.
  Konya, 158.8 milyon dolarla tarım makineleri ihracatında ikinci sırada yer alıyor. Konya, Türkiye tarım makineleri ve aletleri ihracatının yaklaşık %13’ünü gerçekleştiriyor.
  Fuara ilişkin açıklamalarda bulunan Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Konya Tarım Fuarı, Avrupa’nın her yıl düzenlenen en büyük tarım fuarı konumunda. toplamda 300 bine yakın ziyaretçi ağırlayacağımızı tahmin ediyoruz. Bir dünya markası haline gelen Konya Tarım Fuarı, yine tarım sektörünün ihracat hedeflerine damga vuracak” dedi.

  TARIM SEKTÖRÜNDE HEDEF 2 MİLYAR DOLAR İHRACAT

  Tarım makinaları sektörünün ülkemiz için önemine değinen Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal ise “Türk Tarım Makinecileri, 2022 yılında 1,6 milyar dolar seviyesine yaklaşan bir ihracat gerçekleştirdi. Kısa vadede hedefimiz ise 2 milyar dolar barajını aşıp dünyada ilk 10’a girmek. Nitelikli tarım teknolojileri ihtisas fuarları, endüstrimize önemli katkılar sunuyor. Konya Tarım Fuarı ise bizim için ayrıca önemli. Fuarda yenilikçi ürünlerimizi yurt içi ve yurt dışından sektör profesyonellerine tanıtmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

  FUAR 5 GÜN BOYUNCA ZİYARET EDİLEBİLECEK

  5 gün sürecek olan fuar son gün hariç 9.30 ile 18.00 arasında, son gün ise 17.00’ye kadar ziyaret edilebilecek. Ziyaretçiler tarım sektöründeki tüm gelişmeleri daha yakından görme ve gözlemleme fırsatı bulurken düzenlenen etkinliklere katılarak yeni teknolojiler ve son trendlerle ilgili bilgi edinebilecekler.
  Fuarın medya sponsoru ise bu yıl da AGRO TV oldu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×