Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  300 BİN DEKAR BAHÇEDE ZEYTİN HASADI DEVAM EDİYOR

  Tarım Haber: 300 yıllık zeytin ağacının bulunduğu ve Türkiye’nin zeytinyağının yüzde 20’sini karşılayan Mut ilçesinde hasat devam ediyor. İlçede 300 bin dekar bahçede zeytin üretimi yapılıyor.

  130 BİN TON ZEYTİN,10 BİN TON YAĞ ÜRETİMİ BEKLENİYOR

  Bu yıl ‘yok yılı’ olmasına rağmen ilçede 130 bin ton zeytin, 10 bin ton ise zeytinyağı elde edilmesi bekleniyor. Orta Doğu üzerinden dünyaya zeytin Mut üzerinden yayılmış olup, Mut zeytin ve zeytinyağının gerek iklimsel avantajıyla kaliteli, natürel, organik üretimin avantajıyla yurt içine ve yurt dışına satımı yapılmakta.

  MUT İLÇESİNDE 15 MİLYON ZEYTİN AĞACI BULUNUYOR

  Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır: “İlçemizde 700 bin dekar tarım arazisi mevcut olup, bunun 300 bin dekarı zeytin üretimi alanlarımızdır. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı yaklaşık 12 buçuk milyon zeytin ağaçlık varlığımız var. Kayıtsız zeytin ağaçlarımızla beraber ilçemizde 15 milyon zeytin ağaç varlığımız vardır.” dedi

  Bayır, sözlerine şöyle devam etti:

  “Mut ilçemizde zeytincilik yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bunun en bariz örneği de Haydar Mahallemizdeki bin 300 yıllık anıt zeytin ağacı bulunmasıdır. Orta Doğu üzerinden dünyaya zeytin Mut üzerinden yayılmıştır. Mut zeytin ve zeytinyağımızın gerek iklimsel avantajıyla kaliteli, natürel, organik üretimin avantajıyla yurt içine ve yurt dışına satımı yapılmaktadır. Gerek Fransa’ya, gerek Japonya’ya, gerek Birleşik Arap Emirlikleri’ne ilçemizden ihracat yapan firmalarımız bulunmaktadır.”

  Bayır, “Mut zeytinyağımız sıfır 8 asidin altında peroksit değeri 8-9’larda olmasıyla raf ömrünün peroksit avantajıyla daha uzun olmasıyla içerdiği sağlık bileşenlerinin sayesinde natürel organik ve polifonör miktarı olarak dünya piyasalarında ön plana çıkmaktadır.” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×