Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  35 YIL SONRA TEKRAR ŞEKER PANCARI EKİLDİ

  Son Dakika Tarım Haberleri: Hakkari Yüksekova’da en son 1994 yılında şeker pancarı üretildi ve ardından ara verildi. Tam 35 yıl şeker pancarı ekilmemişti ki yeniden üretim yapılıyor.

  İlçeye bağlı farklı mahallelerde bin dönüm alanda şeker pancarı üretilecek ve çiftçiye alım garantisi de verildi.

  YÜKSEKOVA’DA PANCAR TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞTU

  Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde 35 yıl aradan sonra yeniden şeker pancarı ekimine başlandı.

  Tarımdan haberlerde bugün Yüksekova’da en son 1987 ile 1994 yılları arasında üretilen şeker pancarı, 35 yıl aradan sonra ilçede yeniden ekilmeye başlandı. İlçeye 16 kilometre uzaklıkta bulunan Adaklı köyünde tohumlar toprakla buluşturuldu.

  YÜKSEKOVA’DA BİN DÖNÜM ALANDA ŞEKER PANCARI ÜRETİLECEK

  Tohumları ve araziyi inceleyerek traktöre binip ilk tohumlar toprakla buluşturan Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit: “İlçemizde toplam 7 bin 500 hektar alan var ve 5 bin 500 hektarı tarıma uygun araziler. Bugün burada şeker pancarı ekimi 300 hektarlık bir alanda yapılacak. İlçenin genelinde ise toplam bin hektara ekim yapılması planlanıyor. Çiftçilerimizin ektikleri pancarları, Van’daki şeker fabrikası satın alacak. Üreticilerimiz için bereketli ve bol kazançlı bir sezon olur inşallah. Şeker pancarı üretimini başlatan başta Ziraat Odası Başkanı Perviz Geçirgen’e ve projeye katkısı olan herkese teşekkürlerimiz sunuyorum” dedi.

  ÜRETEN BİR YÜKSEKOVA PROJESİ HAZIRLANDI

  Tarım dünyasında ‘Üreten Bir Yüksekova’ projesinin ilk meyvelerini aldıklarını belirten Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Geçirgen ise “35 yıl aradan sonra yeniden üretim yapmak için burada ilk adımı atıyoruz. Çok heyecanlıyız. Bizim tüm çabamız, üreten bir Yüksekova gerçekleştirmektir. Bugün de bunun ilk adımını atıyoruz. Başlangıç için bin dönümlük arazide üretim olacak ama kotamız her yıl artacak ve bundan sonraki süreçlerde Yüksekova’nın üretimde öncü olması için elimizden geleni yapacağız. Projede bana destek olan herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×