Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  56 BİN DEKARDA 13 BİN TON CEVİZ ÜRETİLDİ

  Tarımsal Haber: Bilecik’in Gölpazarı ilçesi ceviz üretiminin yüzde 50’sini sağlayan Büyükbelen köyündeki bahçelerde yetiştirdikleri cevizleri toplayan üreticiler bu yıl yaş cevizi kilosu 17-18 lira arasından toptan sattı. Köye başta Eskişehir, Bursa, İzmit, Adapazarı olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen toptancılar, kabuğundan ayrılmamış yaş cevizleri bir günde satın aldı.

  ARKADAŞ TAVSİYESİ ÜZERİNE CEVİZ ÜRETİCİSİ OLDU

  Bilecik il genelinde ceviz hasadı sona ererken, 56 bin 643 dekar alanda toplamda verim rekoltesi 12 bin 960 ton olarak kayıtlara geçti. Bilecik genelinde ‘Bilecik- Şebin-Yalova 1,2- Şen- Chandler- Pedro- Franguette-Fernor’ cinsi ceviz üretimi yapıldı.

  Büyükbelen köyünde bir arkadaşının tavsiyesi üzerine 2009 yılında ‘Pedro’ ve ‘Chandler’ cinsi ceviz diken ve şu an bin 500 ağacı olan üretici İsmet Güneş:  Biz bu işi 15- 20 yıldır yapıyoruz hatta bu büyük ağaçlar yerli cevizlere ‘Pedro’ ve ‘Chandler’ cinsi aşıladık. Büyükbelen Köyünün hava durumundan dolayı, rakım olarak yüksek oluşundan dolayı bu ceviz içleri hep dolu oluyor. Boşluk hiç olmuyor. Bu sene biraz yağmurların aşırı gitmesinden dolayı biraz verim düştü fakat kalite yükseldi. Kalite genelde az olduğu için kalite güzel. Onun için fiyatlar 17- 18 arasında geçiyor. Biraz ceviz fiyatları düşük kalıyor ama öbür ürünlere bakarak düşük kalıyor ama memnunuz biz. Fakat fındığa göre, çekirdeğe göre ceviz işi düşük kaldı. Ama gelecek zamanlarda bu fiyatlar yükselir umudundayız, dedi.

  KÖYE GÜNDE 2 TIR GELİYOR, BİN İLE BİN 500 TON CEVİZ ÇIKIYOR

  İsmet Güneş açıklamasının devamında: Köyümüze günde 2 tır geliyor. Tahminen günde 80 ton civarında köyümüzden yaş ceviz dışarı gönderiyoruz. Genelde Adapazarı’ndan, Bursa’dan geliyorlar. Bu yeşil kabuklu ceviz hasadı 10 gün devam ediyor. Bin ton, bin 500 ton arasında yaş ceviz sezonunda ceviz çıkıyor köyümüzden. Köyümüz genelde bu ceviz işine döndü. Kabuklu yaş ceviz olarak satıyoruz. Kurutmaya anca ihtiyacımız kadar ayırıyoruz kendimiz. Böyle devam ediyoruz, dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×