Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AFYON’DA ALTERNATİF ÜRÜN OLARAK BEZELYE EKİLDİ

  Tarımdan Haberler: Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde bu yıl alternatif ürün olarak ekimi gerçekleştirilen bezelyede hasat başladı.

  Hava koşullarının hasadını geciktirdiği bezelye 1.5 ile 3 lira arasında alıcı buluyor.

  BEZELYE KİLOGRAMI 1.5 İLE 3 TL ARASINDA ALICI BULUYOR

  Şuhut ilçesinde, son yıllarda alternatif ürün olarak ekimi yaygınlaşan bezelye hasadı başladı.

  İlçe merkez ve köyler ağırlıklı olmak üzere yaklaşık bin dönüm araziye alternatif ürün ekimi gerçekleştirilen bezelyenin hasadı önceki gün başladı.

  Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından hasadı takip edilen bezelyenin kalitesine göre 1.5 ile 3 lira arasında alıcı bulduğu kaydedildi.

  HAVA KOŞULLARI HASADI GECİKTİRDİ

  Bezelye ekimi yapan çiftçilerden Mesut Erol: “Bu sene bezelye hasadına başladık. Rekoltede bir sıkıntı yok ama hasadı geciktiği için ve gideri ağır olduğu için para kazanması çok zor. 1 lira 50 kuruş ile 2 lira arasında hasat yapılıyor şu anda. Üç lira olduğu söyleniyordu, fakat hasat zamanı geciktiği için biraz daha fiyatlar düştü.”

  İŞÇİLER GÜNLÜK 300 TL YEVMİYE ALIYOR

  Bezelye ekim alanında çalışan işçilerden Zehra Ürküt, hasadın sıcak havaya rağmen devam ettiğini kaydederek: “Sıcakta çok zor ama yapacak bir şey yok çalışmamız gerekiyor. Sabah 08.00’de çalışmaya başlıyoruz. Günlük yevmiyem 300 TL” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×