Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AK PARTİ’DEN “20 ÜRÜNE SABİT FİYAT” ÖNERİSİ 

  AKP’nin ekonomi kurmaylarının gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni bir öneride bulunduğu iddia edildi. Buna göre, sık tüketilen 20 ürüne özel fiyatların yıl sonuna kadar sabitlemesi tartışılıyor. Uygulamanın devreye sokulması halinde ilgili ürünlerin satışında oluşan fiyat farkını devlet ödeyecek.

  Türkiye uzun süredir gıda fiyatlarını düşürmenin arayışında. Temel gıda ve hijyen ürünlerinde KDV indirimi, bunun yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın devam ettirdiği market denetimi gibi son zamanlarda alınan tedbirler de yüzde 70’ün üzerinde seyreden gıda enflasyonunu düşürmeye yetmiyor. 

  Gıdada fahiş fiyatların önüne geçebilmek ve enflasyonla mücadele edebilmek için AK  Partili kurmayların  yeni bir öneri  üzerine çalıştığı belirtiliyor. 

  İddialara göre AK Partili kurmaylar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a temel tüketim maddelerinin fiyatlarını yıl sonuna kadar sabitleyecek bir sistem önerdi.

  Buna göre, sık tüketilen 20 tüketim maddelerinin fiyatları yıl sonuna kadar sabitlenecek. Uygulamanın devreye sokulması halinde ilgili ürünlerin satışında oluşan fiyat farkını devlet ödeyecek.

  HANGİ ÜRÜNLERDE FİYATLAR SABİTLENECEK?

  Fiyatı sabitlenecek ürünler arasında yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü gibi malzemeler bulunduğu belirtiliyor. Belirlenen ürünlerin fiyatları yıl sonuna kadar sabit kalacak.

  ZARARI DEVLET KARŞILAYACAK 

  Üreticilerin zarar etmemesi için de devlet sübvansiyon uygulamaya başlayacak. Örnek olarak 16 liraya satılması gereken bir ürünün rafta 10 liraya satılması sağlanacak. Aradaki 6 liralık fark da üreticiye devlet tarafından ödenecek. Fiyat sabitlemesine ilişkin fikir olgunlaştıktan sonra zincir marketlerle de görüşmeler yapılıp sistemin uygulanması açısından kararlar alınacak. Fiyat sabitlemesiyle birlikte yurttaşların bazı ürünlere karşı olağanüstü taleplerinin de engelleneceği öngörülüyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×