Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ARICILAR YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

  Tarımsal Haberler: Türkiye’de en fazla bal üretiminin yapıldığı Ordu’da arıcılar, gelecek sezon verimi arttırmak için kışlık bakım çalışmalarını sürdürüyor. Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, bu bakımlar ile arı kolonisinin kışa genç bir şekilde girdiğini, bu sayede sezonda verimin arttığını söyledi.

  ORDU’DA AKTİF KAYITLI 3 BİN 500 ARICI BULUNUYOR

  Ordu ili 3 bin 500 aktif kayıtlı arıcısı, 630 bin koloni sayısı ve 19 bin 100 ton ile bal üretiminde birinci sırada yer alıyor. Büyük kısmı gezgin olarak üretim yapan arıcılar, Türkiye’nin 45 bölgesinde bal üretimi için çalışırken, bal hasat sezonunun ardından da bahar beslemeleri ve kış bakımlarını gerçekleştiriyor.

  Arıcılar, yaşlı arılar ile kışı geçirmemek ve verimli bir bal sezonu için kış bakımlarının önemli olduğunu belirtiyor.

  ARICILAR KIŞA HAZIR, BAHARI BEKLİYOR

  Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi: Arıcılarımız zorlu bir mevsim döneminden sonra arılarını getirdiler ve şu anda Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgesi ile Samsun, Ordu, Tokat, Amasya illerinde arıcılarını kışlık noktalara yerleştirdiler. Kış bakımı ile ilgili bakımları yapılıyor ve sezona hazırlanıyor. Tabi arılarımız ile varroa mücadelesi ve bahar beslemeleri ile ilgili çalışmalarını tamamladılar. Arılar artık inşallah kışa hazır ve baharı bekliyor, diye konuştu.

  ARILAR SEZONA DAHA KUVVETLİ GİRİYOR

  Kış bakımında varroa ve hastalıklar ile mücadelelerin yapıldığını söyleyen Çiftçi: Zaten arıcılarımızın hepsi de profesyonel, yaylalardan geldiklerinde şeker ve şurup beslemesi yapıyorlar. Bunu yapmalarının en önemli nedenleri de yaşlı arılar ile kış sezonuna girmemek. Yaşlı arı ile kış sezonuna girerse koloni kayıpları yaşayabiliriz. Arıcılarımız yayladan geldikten sonra mutlaka bu beslemeyi yapıp, arılarını genç nesle bindiriyor. Bu sayede arılar bahar mevsimine daha kuvvetli çıkıyor, ifadelerine yer verdi.

  BU YIL SEZON 43 BÖLGEDE İYİ GEÇMEDİ

  2023 yılında arıcılık sezonunun bölgelere göre değişkenlik gösterdiğini ifade eden Çiftçi: Toplamda 45 bölgede gezgin arıcılarımız var. Erzincan ve Sivas bölgesindeki arıcılarımız için bir nebze iyiydi ancak diğer bölgeler çok istediğimiz gibi gitmedi, şeklinde konuştu.

  KOVAN BAŞI DESTEKLEMELERİ GEÇEN YILA GÖRE 2 KATINA ÇIKTI

  Çiftçi, her yıl kovan başına verilen desteklemelerin bu yıl 29 Aralık tarihinde sona ereceğini, desteklemelerin geçen yıla göre 30 liradan 60 liraya yükseldiğini sözlerine ekledi.

  BAKIM, BAL VERİMİ VE POLEN AKIŞINI ARTTIRIYOR

  Yaklaşık 10 yıldır arıcılık ile uğraşan Bedirhan Çiftçi, kışlık bakımları yaparak sezona hazırlandıklarını söyledi. Verimli bir sezon için bakımlarına önemine değinen Çiftçi: Bu bakımlarda arılarımızdaki fazla çerçeveleri sıkıştırıyoruz, eksik balları varsa takviye yapıyoruz. Arılarımız ne kadar sıkışık olursa o kadar iyi yavru atıyorlar. Bahar başlangıçlarında polen de daha iyi geliyor, dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×