Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ARICILARIN YENİ GELİR KAPISI ORGANİK BAL: KİLOGRAMI 400 LİRA

  Tarımdan Haberler: Kırıkkale’de KOP destekli projeden faydalanan arıcılar, bin 744 rakımlı Dinek Dağı’ndaki zengin bitki örtüsüne sahip vadide organik bal üretiyor.

  Normal balın kilogramı 200 liradan satılırken, organik balın fiyatı ise 400 lira olarak belirlendi.

  ORGANİK BAL ÜRETİMİ İÇİN ARICILARA YÜZDE 70 HİBE DESTEĞİ

  Kırıkkale Valiliği koordinesinde İl Tarım Müdür Müdürlüğü tarafından “KOP ile Dinek Dağı’nda Organik Arıcılık” projesi hayata geçirildi.

  Bin 744 rakımlı Dinek Dağı’ndaki vadide düzenlenen törende 20 işletmeye yüzde 70 hibe ile arılı kovan ve ekipman verildi.

  Zengin bitki örtüsüne sahip vadiye, yaklaşık 500 tane arılı kovan yerleştirildi. Normal balın kilogramı 200 liradan satılırken, organik bal fiyatı ise 400 lira olarak belirlendi.

  Orman İşletme Müdürlüğü de projenin gelişimine destek sağladı. Arı yetiştiricilerini her zaman destekleyeceklerini belirten Vali Yardımcısı Ahmet Ferhat Özen, KOP destekli projenin örnek olmasını temenni etti.

  “ÜLKEMİZİN KALKINMASINA DESTEK OLMAMIZ GEREKİYOR”

  Tarımsal haberlerde Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Murat Karakoyunlu, hayvancılıktan sulamaya, eğitimden sağlığa, kültürden sanayiye kadar küçük dokunuşlarla büyük başarılar elde etmeye çalıştıklarını belirterek: “Bugün Dinek’te sunmuş olduğumuz proje bizim için çok kıymetli. Çünkü bu insanlar üretmek istiyor. Bu insanlar geliştirmek, kazanmak ve kazandırmak istiyor. Dolayısıyla bizim onların yanında olmamız birlikte üretmek birlikte başarmak birlikte ülkemizin kalkınmasına destek olmamız gerekiyor” diye konuştu.

  HER YIL EN AZ 500 ARILI KOVAN YERLEŞTİRİLMESİ PLANLANIYOR

  Dinek Dağı’nın arı yetiştiricileri için avantajlı bir bölge olduğunu anlatan İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, “Dinek Dağı arıcılar için büyük bir hazineyi içinde barındıran gerek florası gerek uzun süre yeşil kalması farklı bitki türleri çiçek türlerini içinde barındırması açısından son derece önemli bir bölge. Bu bölgede 5 tane vadi tespit ettik. Her yıl bir vadide en az 500 tane arılı kovan yerleştirecek şekilde planlıyoruz. Arıcılarımıza da arılı kovan arıcı ekipmanı desteği sağladık” şeklinde konuştu.

  NORMAL BAL KİLOGRAMI 200 TL’DEN SATILIYOR

  Tarım dünyasında proje sayesinde üreticinin ekonomik kazanç sağlayacağını kaydeden Kırıkkale Arı Yetiştiriciler Birliği Başkan Yardımcısı Hızır Akdemir, normal balın 200 liradan organik balın ise en az 300-400 liraya satılacağını sözlerine ekledi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×