spot_img
Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

  Türk-İş, ocak 2023’te açlık sınırının 8 bin 864 TL’ye yükseldiğini açıkladı. Ocak ayında açlık sınırı 8 bin 500 lira olan asgari ücretin üzerine çıktı. Yılın ilk ayında gıda enflasyonu 108’e ulaştı.

  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) ocak 2023’e ilişkin açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verileri, yılın ilk asgari ücreti emekçinin eline geçmeden açlık sınırının altında kaldığını ortaya koydu.

  Buna göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı, 2023 ocakta 8 bin 864 TL’ye yükselerek asgari ücretin üzerine çıktı.

  Bir ailenin aylık kira, ulaşım, fatura, eğitim, sağlık, giyim gibi tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise, ocakta 28 bin 875 TL’ye yükseldi.

  Türk-İş, bekar bir çalışanın toplam yaşama maliyetinin ise 11 bin 557 TL’ye çıktığını açıkladı.

  Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetin 100. yılının ilk ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 108’e, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan “açlık sınırı” ile “asgari ücret” arasındaki açık şimdiden 360 TL’ye gelmiş oldu” denildi.

  ‘ALIM GÜCÜ 2022’NİN BAŞINDAN BİLE DAHA AŞAĞIDA’

  Açıklamada, “Net asgari ücret işveren ve hükümet oy çokluğuyla aylık net 8 bin 506 TL olurken yıllık temelde yüzde 100’lük bir artış yapılmış oldu. Ancak açlık sınırı bu süreçte yüzde 108’lik bir artış gösterdi ve aslında bu zam 2022 yılı içinde aylarca sürmüş olan alım gücü kayıplarını ortadan kaldırmış olmadı. İçerisinde olduğumuz yeni yıl yeni alım gücü kayıpları ile başlamış oldu” denildi.

  Sabit gelirlilerin, 2023’te yapılacak ikinci ücret zamlarına kadar alım güçleri bakımından şimdiden 2022’nin başındaki hâlinden bile daha aşağı bir seviyede yaşamlarını sürdürmek durumunda kalacaklarının dikkat çekildiği açıklamada şöyle denildi:
  “Çünkü OECD ve IMF tahminlerine göre; devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, yaklaşan seçim, ülkenin yüksek risk primi ve düşük kredi notları gibi sebeplerle Türkiye’de 2023 yılında da enflasyon yüksek seyretme eğilimi içerisinde olacak.”

  ASGARİ ÜCRET 2022 ŞUBATTA DA AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALMIŞTI

  Öte yandan, geçen yıl yılın ikinci ayında açlık sınırının altında kalan asgari ücret, bu yıl yılın daha ilk ayında, yani emekçinin eline yeni asgari ücret geçmeden açlık sınırının altında kalmış oldu.

  Türk-İş verilerine göre, 2022 şubatta açlık sınırı asgari ücretin 300 TL üzerine çıkarak 4 bin 552 TL’ye yükselmiş; sene başındaki 4 bin 253,4 TL’lik asgari ücreti sollamıştı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×