Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ASGARİ ÜCRET FİYATINA KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK

  Son Dakika Tarım Haberleri: Küçükbaş kurbanlık fiyatları 5 bin 500 TL ile 8 bin 500 TL arasında olacak.

  Bayramda asgari ücretlinin maaşını kurbana yatırması gerekecek.

  KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK 8 BİN 500 TL’YE ÇIKTI

  Et fiyatlarının aşırı artması, milyonlarca vatandaşın kurban kesme planlarını da altüst etti.

  Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, halkın önemli bir bölümünün bu bayramda büyükbaş kurbana yaklaşamayacağını, küçükbaş kurbanlık fiyatının asgari ücret seviyesi olan 8 bin 500 TL’ye kadar çıkabileceğini bildirdi.

  KURBANDA KÜÇÜKBAŞA TALEP ARTACAK

  Geçen yıl bayramda 2.5 milyon civarında küçükbaş hayvanın satın alındığını belirten Çelik, büyükbaş hayvan fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bu bayramda da yine küçükbaş hayvana talep olacağını söyledi.

  Çelik, bu yıl kurbanlık fiyatlarının 5 bin 500 TL ile 8 bin 500 lira arasında değişeceğini açıkladı.

  ÇEYREĞİNİ BİLE KARŞILAMIYOR

  Tarımdan Haberler: Küçükbaş kurbanlık fiyatlarının bu seviyelerde olması halinde asgari ücretli bir ailenin kurban kesebilmesi için maaşını kurbana yatırması gerekiyor.

  Emeklilerin 7 bin 500 liralık maaşla kurban kesme imkanı ise bu bayramda kalmadı. Maaşlarla kurbanlık fiyatları arasındaki makasın açılmasıyla 20 milyonu aşkın asgari ücretli ve emekli ailesi bu bayramı boş geçirmek zorunda kalacak.

  Bayram ikramiyesinin ilk kez verilmeye başlandığı 2018’de emekliler, 1.000 lira olan bu parayla küçükbaş bir kurban alabiliyordu. Bu bayramda ise 2 bin liralık ikramiye bir hayvanın çeyreğini bile karşılamaya yetmiyor.

  SATIŞ YERLERİNDE KİRALAR KALDIRILSIN TALEBİ

  Tarım Haberleri: TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik, kurbanlıklarını satmak isteyen yetiştiricilerin, belediyelerin belirlediği kurban satış yerlerine yüksek tutarlarda kira bedeli ödemek zorunda kaldığını bunun da yetiştiricilere ağır yük getirdiğini söyledi.

  Bazı belediyelerin sosyal belediyecilik anlayışı gereği kurban satış yerlerini ücretsiz tahsis ettiklerine işaret eden Çelik, tüm belediyelere, kurban satış yerlerindeki kiraları kaldırmaları çağrısında bulundu.

  Çelik, kurbanların mutlaka gözle görülerek alınması gerektiğine de dikkat çekti.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×