Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AVOKADO ÜRETİMİ 80 MİLYON ADEDE ULAŞTI

  Antalya’nın Alanya ilçesinde Ağustos 2022-Mart 2023 dönemini kapsayan sezonda avokado üretimi 80 milyon adede ulaştı, gelecek sezon için de beklenti 100 milyon adede çıktı.

  Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, bu sezon ürettikleri avokadonun 30 milyonunun ihracata gittiğini söyledi.

  GELECEK YIL BEKLENTİ 100 MİLYON ADET AVOKADO ÜRETİMİ

  Türkiye’nin tropikal meyve üretim üssü haline gelen Antalya’nın Alanya ilçesinde Ağustos 2022-Mart 2023 dönemini kapsayan sezonda avokado üretimi 80 milyon adede ulaştı, gelecek sezon için de beklenti 100 milyon adede yükseldi.

  Uygun iklimi dolayısıyla tropikal meyveciliğin en çok yapıldığı yerlerin başında gelen Alanya’da avokado üretimi her geçen yıl artıyor.

  AVOKADO HASADI MART AYINDA BİTİYOR

  Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Türkiye’de avokado sezonunun Ağustos’ta başlayıp sonraki martta bittiğini söyledi.

  Bu sezonu çok iyi geçirdiklerini belirten Sevilgen, “2018’de başladığımız avokado ihracatı 2021-2022 sezonunda durmuştu. 2022-2023’de ise en yüksek ihracat sezonunu yaşadık” dedi.

  TÜRKİYE’DEN 15 ÜLKEYE AVOKADO İHRAÇ EDİLİYOR

  Sevilgen, 15 ülkeye ihracat yaptıklarını, en fazla satışı Rusya, Bulgaristan, Moldova, Kosova, Romanya, Azerbaycan ve Gürcistan’a gerçekleştirdiklerini bildirdi.

  Bu yıl yurt dışına toplam 19 tır ürün gönderdiklerini anlatan Sevilgen, İran ve Irak’ın yanı sıra Katar, Umman ve Suudi Arabistan’a da ihracat yapan üreticiler olduğunu vurguladı.

  AVOKADO BAHÇELERİNİN SAYISI SÜREKLİ ARTIYOR

  Avokado bahçelerinin her geçen yıl arttığını ifade eden Sevilgen, “Önceden 20-30 milyon avokado üretilince sevinirdik. Bu sezon 80 milyon adet avokado üretimine ulaştık. Bu ürünlerin 30 milyonu ihracata gitti. Dikilen ağaçlar meyve vermeye başladı. Gelecek sezon 100 milyon avokado üretimi aşılacak gibi görünüyor” diye konuştu.

  Sevilgen, hava sıcaklıklarının avokado üretiminde etkili olduğunu vurgulayarak, ağaçların aşırı sıcak ve soğukta meyve döktüğü bilgisini verdi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×