Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AVRUPA PARLAMENTOSU ÖNÜNDE ÇİFTÇİLERDEN PROTESTO

  Tarım Dünyası: Fransa’dan yola çıkan ve Avrupa Birliği’nin (AB) tarım politikalarından şikayetçi olan çiftçiler, Avrupa Parlamentosu (AP) önünde protesto düzenledi.

  ÇİFTÇİLER AB’NİN PLANLARINA TEPKİLİ 

  AB’nin doğanın korunması ve tarımsal üretimde yeni sınırlamalar öngören planına karşı Avrupalı çiftçilerin tepkisi büyüyor. Giderek daha sıkılaşan tarımsal üretim kriterlerine tepki gösteren çiftçiler, Fransa’dan yola çıkarak Belçika’nın başkenti Brüksel’deki AP önünde protesto düzenledi. Polis, çiftçilerin traktörler ile AP binasının önüne kadar gitmesine izin vermedi. AP binasını önüne boğazından asılmış inek figürü getiren çiftçiler, sıkılaşma nedeniyle haksız rekabet altında ezildiklerini ifade ederek, dünyanın dört bir tarafından gelen tarım ürünleri ile rekabet edemediklerini belirtti.

  FRANSIZ ÇİFTÇİ: ARTIK SABRIMIZ KALMADI 

  “Burada bize gülen insan, yarın aç kaldığında kapımıza gelecek ama yiyecek hiçbir şey bulamayacak”

  Protestoya katılan Fransız çiftçi Patrick Clogenson, “Ben köylüyüm ve sabrım kalmadı. Uymak zorunda olduğumuz kurallar, diğer taraftan sorumsuzca ithalat, bizimle dalga geçiyorlar. Her şeyi yasaklıyorlar. Yakında ürünlerimi korumak için hiçbir kimyasal madde kullanamayacağım. Burada bize gülen insan, yarın aç kaldığında kapımıza gelecek ama yiyecek hiçbir şey bulamayacak. Sabrımız taştı” dedi.

  BİZİ HER GÜN YASAKLAR VE KISITLAMALARLA DAHA FAZLA ENGELLİYORLAR

  Gösteriye katılan François Leblanc ise yaptığı açıklamada, “Tam bir haksız rekabetin kurbanıyız. İthal edilen hiçbir ürüne kontrol yapılmıyor. Bizi ise her gün yasaklar ve kısıtlamalarla daha fazla engelliyorlar. İki kez cezalandırılıyoruz. Vergiler ve kesilen desteklere karşı gezegenin başka ucundan gelen ürünlere hiçbir vergi uygulanmıyor” ifadelerini kullandı. Seslerini yöneticilere duyurmaya çalışan çiftçiler, akşam saatlerine doğru olaysız bir şekilde dağıldı.

  Avrupa’da bu ayın başından itibaren Almanya ve Fransa’da harekete geçen çiftçilere Belçika’dan da destek geldi. Belçikalı çiftçiler, gelecek hafta beş ayrı protesto hazırlığında olduklarını bildirdi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×