Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AYÇİÇEĞİNİ SICAK VURDU, REKOLTE YÜZDE 60 DÜŞECEK

  Tarımdan Haberler: Türkiye ayçiçeği üretiminde 7. sırada yer alan Çanakkale’de bu yıl işler hiç iyi gitmiyor.

  Aşırı sıcak hava ayçiçeğini de vurdu. Yüzde 60 rekolte kaybı bekleniyor. Tahmini rekolte 85 bin ton.

  AŞIRI SICAKLAR AYÇİÇEĞİNİN GELİŞİMİNİ ETKİLEDİ

  Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, Çanakkale genelindeki aşırı sıcaklıkların ayçiçeği rekoltesine bu yıl yüzde 60 düşürmesi beklendiğini söyledi.

  Çanakkale’de, 2023 yılında 289 bin dekar alanda 85 bin ton rekolte bekleniyor.

  ÇANAKKALE’DE BARAJLARDA SU SEVİYESİ DÜŞTÜ

  Son aylarda kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkiye’de barajlardaki doluluk oranları ciddi şekilde düştü.

  Kuraklık, Çanakkale’deki barajları da tehdit ederken, Çanakkale merkez ve ilçeleri, bu yıl yeterli miktarda yağış alamayınca barajlardaki su seviyesi düştü.

  85 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

  Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, Çanakkale genelinde aşırı sıcaklık nedeniyle ayçiçeği rekoltesinde bu yıl yüzde 60 düşürmesi beklendiğini belirterek: “Kuraklık ayçiçeğinin yanı sıra şeker pancarı, mısır, biber, patlıcan, zeytin ve şeftalisine kadar her üründe etkili oldu. Çünkü normal sıcaklıkların üzerinde bir sıcaklık yaşıyoruz. Tüm dünya bu aşırı sıcaklara karşı gerekli önlemleri alırken, bizde gerekli tedbirleri almalıyız. Meteorolojinin attığı uyarı ile tedbir alınıyor. Bu uyarı değil, biz aşırı sıcaklıklar konusunda ciddi adımlar atamazsak, üretim biter. Hava şartları eğer zorlamaya devam ederse, ileri de bizi gıda ve üretim sıkıntısı bekliyor” dedi.

  289 BİN DEKAR ALANA EKİM YAPILDI

  Çanakkale’de 2018 yılında 211 dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldı. 60 bin ton ürün elde edildi. Dekarda 280 kilogram verim elde edildi.

  2022 yılında ise 273 bin dekar alanda 85 bin ton ile 309 kilogram verim elde edildi. 2023 yılında ise 289 bin dekar alanda 85 bin ton rekolte bekleniyor.

  Türkiye’de üretilen ayçiçeğinin yüzde 3.6’sı Çanakkale’de üretiliyor. Çanakkale ayçiçeği üretiminde ise 7’nci sırada yer alıyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×