Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI PAHALI DEĞİL!

  Tarımdan Haberler: Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç: “Yağ fiyatları piyasada çok konuşulmakta ama aslında pahalı değil.” dedi.

  SIVI YAĞ İLE İLGİLİ YAPILAN HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

  Türkiye’nin en büyük yağ üreticileri kooperatifi olan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, son zamanlarda özellikle sıvı yağ fiyatları üzerinde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

  BİR KİŞİNİN GÜNLÜK 1 TL YAĞ MASRAFI YOK !

  Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç: “Yağ fiyatları aslında piyasada çok konuşulmakta ama yağ fiyatları pahalı değil. Biz hem yağ üreticisi bir kurum olarak hem de çiftçi olarak baktığımızda 1,5-2 yıl önce yağ fiyatları şu andaki seviyelerin daha üzerindeydi. Şu anda fiyatlar önceki yılların daha altında seyretmekte. Ancak tabii bunun bizi üzen bir tarafı var. Her nedense yağ fiyatları her zaman televizyonlarda, yerel, görsel ve yazılı basında çok haber olmakta. Bizim penceremizden baktığımızda bu büyütülecek bir olay değil. Bir kişinin ülkemizde yıllık yağ tüketimi 12 litre. Bu da aylığa vurduğumuzda yani bir kişinin bir aylık tüketimi 1 litre yağ. Bunu da günde vurduğumuzda bir kişinin günlük 1 TL bile yağ gider masrafı yok. Yani bu pencereden baktığınızda hakikaten çok yüksek bir miktar değil. Ancak bunu insanlarımız böyle izlediğinde okuduğunda sanki böyle çok pahalıymış gibi bir oluşturulmakta toplumda. Bunun üretim aşamasının birçok zorluğu var çiftçi açısından. Diğer açısından operasyon maliyetleriyle, üretim maliyetiyle, lojistiğiyle bu artışları karşılamak gerçekten de çok zor. Ancak dediğim gibi ayçiçeği yağı şu anda fiyatı düşen ülkemizde tek gıda ürünü. O yüzden bu önümüzdeki dönemde de yağ fiyatlarının pahalanmasıyla ilgili sıkıntılı bir tablo görünmemekte. Yani ülke ihtiyacının zaten biz yüzde 30, yüzde 40’ını yurt dışından ithal etmek zorundayız” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×