Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AYLIK 20 BİN TL’YE ÇOBAN BULAMIYORLAR

  Haberler Tarım: Küçükbaş hayvancılıkla uğraşanların en temel problemi çoban bulamama. Adana’da göçerler 20 bin TL maaş verecekler ama çoban bulamıyorlar. Mecburen kendileri bakmak zorunda kalıyorlar. 

  ADANA’DA GÖÇERLERİN YAYLALARDAN DÖNÜŞ YOLCULUĞU BAŞLADI

  Adana’nın Feke ilçesinde binlerce koyun ve keçiye bakan göçerlerin yaylalardan dönüş yolculuğu başlarken, göçerler 15-20 bin lira maaşla çoban bulamadıklarını belirtti.

  İlçede 1700 rakımda hayvancılık yapan göçerler, sonbahar hazırlıklarına başladı. Zorlu bir mesai sürdüren göçerler, çoban bulamadıklarını ve üretimin sürmesi gerektiğini dile getirdiler.

  İsmail Özcan, her yıl mayıs ayında hayvanları ile birlikte 15 gün yolculuk yaparak yaylaya çıktıklarını, sonbaharda ise dönüşe geçtiklerini belirterek: “Bu dağların son temsilcisiyiz” dedi.

  GÖÇERLER: “BU İŞİ BİZDEN SONRA YAPACAK YOK”

  Son göçerler olduklarını ifade eden Özcan: “Bu işi bizden sonra yapacak yok. Bittik, bitiyoruz. Yaklaşık 500 küçükbaş hayvanım var. Kozan sıcağından hayvanlarımızı buraya getiriyoruz ve 1700 rakımda Toroslar’da üretmeye devam ediyoruz. Toroslar’da ateşi yakan son göçeriz. Dağlarda 5 bin koyun vardı, şimdi bin koyun var. 10 çadırdık, 2 çadıra düştük. Asgari ücrete, günlük yevmiye ile gidip çalışıyorlar ama gelip 15-20 bin TL maaşla çobanlık yapacak kimse bulamıyorum. Zaman da yok, adam da yok. Akşam koyun yayarız, sabah 8’de geri geliriz. Dağlarda yatarız, hayvancılık şartları zor. Kurt gelmesin diye sabaha kadar ışık tutarız. Zorlu bir mesai” dedi.

  Hayvancılık yapan Hatice Özcan ise severek bu işi yaptıklarını belirterek: “Hayvanlarımızın yemeklerini hazırlıyoruz. Sütten peynir, yoğurt yapıyoruz. Kendi ürünlerimizi ekiyoruz” diyerek zorlu mesaisini aktardı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×