Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BAFRA OVASI’NDA ÇELTİK EKİMLERİ BAŞLADI

  Tarım Haberleri: Türkiye’nin en uzun akarsuyu olan Kızılırmak Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde taşıdığı alüvyonlarla oluşan Bafra Ovası’nda bu yıl çeltik ekim alanının 150 bin dekar olması bekleniyor.

  ÇELTİK TOHUM, DAĞITIM VE ÇELTİK EKİM TÖRENİ YAPILDI

  Balıklar Mahallesi’nde “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde Muhtar Turan Türk’ün arazisinde “Çeltik Tohum Dağıtım ve Çeltik Ekim Töreni” yapıldı.

  Balıklar Mahallesi’nde Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen törende protokol üyeleri çeltik alanında ekim yaptı. Daha sonra çeltik alanlarına dronla çeltik tohumu atıldı.

  150 BİN DEKAR ALANDA ÇELTİK ÜRETİMİ PLANLANIYOR

  Tarım Dünyası: Tören öncesinde konuşan Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner: “350 bin dekar üzerine kurulmuş bir ovaya sahibiz. Bunun yaklaşık 2002 yılında 127 bin dekarına çeltik ekimi yapıldı. 2023 yılında şu ana kadar 110 bin dekar kayıtlı üyemiz var. Biz bu rakamı 140 bin dekara yükseleceğini umut ediyoruz. Bu gecikmenin de sebebi hava şartlarının soğuk ve yağmurlu gitmesinden dolayı çeltik üreticilerimiz mağdur oldu. Hava şartları iyi olursa geçen seneden 10-15 bin dekar daha yükseleceğini umut ediyoruz” dedi.

  YAĞIŞLAR ÇELTİK EKİMLERİNİ GECİKTİRDİ

  Tarımsal Haberler: İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise; “Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl bir 10-15 gün ileri gitti. Çünkü yağışlarımız vardı. 2022 yılında toplam Samsun ilimize baktığımızda 188 bin dekar alanda 142 bin ton rekoltemiz oluştu. Bu yıl 205 bin dekarla 215 bin dekar arasında tahmin ediyoruz. Çünkü Ergene bölgesinde ve ekim alanlarında bir azalma oldu. Su sıkıntısından dolayı dünyada da oldu. Bugün ekip, 120 gün sonra tekrar hasadını yapacağız. Hava şartları şimdilik normal gidiyor. Toplam Samsun’daki çeltik üretiminde geçtiğimiz yıl 125 bin dekar alanı Bafra ilçemizde olmuştu. Bu yıl 140 ila 145 bin dekar arasında Bafra ilçesinde bekliyorum, zaten ekilen tüm alanın 170-180’i Bafra ilçemizde var” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×