Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BAHÇEDE 5 TL OLAN ELMA, MARKETTE EN AZ 30 TL

  Tarım Haberleri: Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde elma hasadı başladı.

  Bahçede 3 ile 5 lira arasında değişen elmanın kilosu marketlerde 30 TL’ye kadar çıkarken, soğuk hava deposu olmaması nedeniyle çiftçinin ürünü istediği fiyata satamadığını söyledi.

  DOĞANŞEHİR’DE ELMA 3-5 TL’DEN ALINIYOR

  Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde çiftçilerin önemli gelir kaynaklarından biri olan elmada hasat dönemi başladı. Yüzlerce dönüm üzerine dikili ağaçlarda yetişen elmalar, tüccarlar vasıtasıyla dalından satın alınarak sebze-meyve haline götürülüyor.

  Meyve suyu fabrikalarının da alıcısı olduğu elmalar kilogram başına tarlada 3 ila 5 lira arasında alıcı bulurken, Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık, ilçede soğuk hava depolarının olmaması nedeniyle çiftçinin kazanamadığını söyledi.

  ÜRETİCİ SOĞUK HAVA DEPOSU İSTİYOR

  Hasadın sürdüğünü belirten Tanışık, mutlaka ilçelerinde bir soğuk hava deposunun yapılması gerektiğini söyledi.

  Bu sorunun çözülmemesi durumunda elmaların para etmeyeceğini ifade eden Tanışık: “Şu anda ölü fiyatına meyve suyu fabrikasına veriyoruz. Bunun yanı sıra yakın illere de satışımız sürüyor. Bizim elmanın aroması ve rengi hiçbir yerde yok ama sahibi de yok. Biz bu elmaları değerlendiremiyoruz.” dedi.

  ELMA REKOLTESİ 20 BİN TONA DÜŞTÜ

  Önceki dönemlerde 28 bin ton olan elmanın rekoltesinin bu yıl 20 binlere kadar düştüğüne de dikkat çeken Başkan Tanışık: “Böyle giderse 1-2 seneye daha da düşer rekolte. Bu nedenle yetkililerden canı gönülden soğuk hava deposu yapılmasını istiyoruz. Bu olmasa kalanı da gidecek.” ifadelerine yer verdi.

  REKOLTE DÜŞÜK KALİTE YÜKSEK

  Bu yıl kaliteli ürünlerinin olduğunu belirten Tanışık, tarla ile markette yaşanan fiyat farkının kapanması adına da çiftçinin soğuk hava deposu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın kendilerine söz verdiğini de hatırlatan Tanışık, önümüzdeki dönemde bu sorunun ortadan kalkacağına inandığını ifade etti.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×