Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BAHÇEYE GİRİP BİNLERCE ARIYI ZEHİRLEDİLER

  Son Dakika Tarım Haberleri: Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde 135 kovandaki binlerce arı, kimlikleri belirlenemeyen kişiler tarafından ilaçla zehirlenerek telef edildi.

  Aynı köyde daha önce de benzer şekilde arıcılara yönelik saldırı yapıldığı belirtildi.

  135 ARI KOVANINDA BİNLERCE ARI TELEF OLDU

  Olay, 27 Haziran’da Kastamonu’nun İnebolu ilçesine bağlı Dibek köyünde meydana geldi.

  Ali Oğuz ve Salim Şahiner, 2022 yılında Dibek köyünde satın aldıkları 3,5 dönümlük araziye 135 adet arı kovanı yerleştirdi.

  Kestane ormanlarıyla kaplı bölgede, kestane balı üretimi yapan Ali Oğuz ve Salim Şahiner’e ait arı kovanlarının bulunduğu bahçeye gece saatlerinde giren yüzleri maskeli 2 kişi, ellerindeki pompalarla bütün kovanlara ilaç sıktı.

  Sabah uyandığında kovanlardaki binlerce arının telef olduğunu gören Salim Şahiner, şoke oldu. Bahçedeki güvenlik kamerasının kayıtlarını inceleyen bal üreticileri, arıların ilaçla telef edildiğini görünce durumu jandarma ekiplerine bildirdi.

  ŞÜPHELİLER GÜVENLİK KAMERASI TARAFINDAN KAYDEDİLDİ

  Jandarma ekipleri tarafından yapılan incelemede arıların ilaçla telef edildiği tespit edildi. Olayın ardından Ali Oğuz ve Salim Şahiner, İnebolu İlçe Jandarma Komutanlığı’na başvurarak şüphelilerden şikayetçi oldu.

  Etrafı çitle çevrili bahçedeki güvenlik kameraları tarafından kaydedilen şahısların görüntüleri de jandarma ekiplerine teslim edildi. Olayın ardından şüphelilerin bulunması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

  “135 KOVAN ARIMIZIN YÜZDE 80’İ YAPILAN İLAÇLAMADAN ÖTÜRÜ ÖLDÜ”

  135 kovan arının yüzde 80’inin zehirlenerek telef edildiğini söyleyen kestane balı üreticisi Salim Şahiner: “Elimizdeki video görüntülerinde, saat 1.34 sıralarında fotokapanların ve kameraların çektiği görüntülerde arılığa iki kişi girildiği görülüyor. İkisinin de sırtlarında 16 litrelik şarjlı ilaç pompalısı bulunuyor. Girişte elektrik bariyerimiz vardı. Elektriği kesip arılığa öyle giriyorlar. 135 kovan arıyı komple telef etmek için arılıkta ilaçlama yapıyorlar. Arılarımızın yüzde 80’i bu ilaçlamadan ötürü öldü. Rutin olarak bizler her gün arılığa gelip kontrollerde bulunuyoruz. İlaçla zehirlenen arılığımıza gittiğimizde de arıların uçmadığını, hareketsiz kaldığını fark ettik. Kovanların önleri komple arı ölüleriyle kapanmış. Arıların zehirlendiğini ve boğulmalardan ötürü de kovanların önünün arı ölüsüyle yığılı olduğunu gördük. İçeride kovanda kalan sağ arılar da dışarıya çıkamıyor. Olayın farkına varır varmaz hemen kovanların önlerini açtık. Ardından kamera görüntülerini izleyip baktığımızda iki kişinin arılığa girerek kovanları zehirlediğini gördük. Görüntüleri ve kameraları alıp İnebolu İlçe Jandarma Komutanlığı’na şikayette bulunduk” dedi.

  AYNI KÖYDE DAHA ÖNCE DE BENZER SALDIRI YAŞANMIŞ

  Yaşadıkları olay karşısında büyük üzüntü yaşadıklarını ifade eden Şahiner: “Şu anda edindiğimiz bilgilerde görüntülerin kriminal laboratuvara gönderildiği söylendi. Arıların ölümleriyle ilgili İnebolu İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri numune alarak nasıl bir ilaç ile zehirlendiklerini tespit etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce bizler böyle bir olay yaşamadık. Aynı köyde iki yıl önce de başka bir arkadaşın arılarının önleri alkol alınıp kapatıldığı söylendi. İnebolu’nun Dibek köyünde ne yazık ki böyle sıkıntıların ara sıra yaşandığını öğrendik” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×