Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BAKAN YUMAKLI: “GIDAYLA İLGİLİ BİR SORUN YAŞAMAYIZ”

  Tarım Bakanı Son Dakika: Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin gıda ile ilgili bir sorun yaşamayacağını söyledi.

  Bakan Yumaklı: “Anadolu’nun bereketli toprağını karış karış alın teriyle işleyen üreticilerimiz var, ikincisi de üreticisini ve yetiştiricisini her daim gözeten; onların bir şeyler yapması için, onların üretebilmesi için gayret eden de bir devletimiz var” dedi.

  TARIMSAL ÜRETİM YAPMAK İÇİN ÇOK FIRSATLAR VAR

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Avrupa Birliği’nin katkısı ile 555 milyon avroluk İli IPARD III Programı’nın Kastamonu’daki tanıtım toplantısına katıldı. 

  Bakan Yumaklı tarımsal üretim yapmak isteyen herkese destek verildiğini belirterek: “Kırsal alana yönelik yatırımları proje ve eylemleri arttırarak sürdüreceğiz, destekleyeceğiz, üretim yapmak isteyen herkes için mutlaka bir fırsat var. Ama tarımsal üretim yapmak için çok çok fırsatlar var. Bunlardan faydalanmak gerekir” dedi.

  KOOPERATİF VE ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİNE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR

  IPARD programlarının başka bir yönü daha var; sizin yatırımınız disipline eder, üretiminizle alakalı yapmanız gereken veya uygulamanız gereken hususlarda herhangi bir tereddüte düştüğünüzde yanınızda olur diyen Tarım ve Orman Bakanı: “Yani kendinizi o yatırıma başladığınız andan itibaren yapayalnız hissetmezsiniz. Gıda güvenliğini, bir memleketin, bir milletin, bir ülkenin güvenliği, hatta bağımsızlığının garantisi olarak görüyorsak kırsal kalkınmanın da ekonomi kilit bir refah unsuru olduğunu görmemiz ve bunu düşünmemiz gerekir. Bu manada ülkemizin rekabet gücünü arttırıcı noktada küçük ve orta ölçekli işletmelere, kooperatiflere ve üretici örgütlerine büyük sorumluluklar taşıyor. Bu çerçevede ben IPARD III’ün sektör için, ülke için hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

  DÜNYA ESKİSİ GİBİ DEĞİL, HER ŞEYİN DENGESİ DEĞİŞTİ

  “Dünya eski bildiğimiz dünya değil” ifadelerine yer veren Yumaklı: “Bütün her şeyin dengesinin değiştiği, iklimin değiştiği, ülkelerin arasındaki ilişkilerin değiştiği, hatta aile bireylerinin arasındaki ilişkinin değiştiği bir dönemdeyiz. Dolayısıyla o değişikliklere göre kendinizi dizayn etmeniz gerekir. Biz bunlara ‘yeni normal’ dedik. Yani Kastamonu’nun tamamına bir yıl daha yağması gereken yağmur sadece Bozkurt’a bir günde yağabiliyor. Buna kendimizi hazırlamamız lazım. Bu sadece derenin ıslahını yapmak değildir. Başka türlü problemler çıkmaya başladı. Şimdi yeni normal dediğimiz şey, artık sizin kendi hayatınızı, kendi uygulamanızı, bundan sonraki tahayyüllerinizi dizayn edeceğiniz hususlar demek. İklim değişti, salgın hastalıklar başladı, bugün Rusya ile Ukrayna arasında, yarın başka ülkeler arasında sorunlar oluşabilir. Dolayısıyla bütün bunlara dikkat ediyorsanız ülkelerin gıda konusunda kendilerinin içine doğru dönmesine sebep oldu. Adına ‘gıda milliyetçiliği’ dedik. Yani kendi ihtiyacı olmasa bile gidişatı görüp ‘şu ürünle alakalı ihracat yasağı koydum’ diyebiliyor. Sizin paranızın olması hiçbir şey ifade etmez, alamazsınız. İşte biz hükümet olarak, devlet olarak bunların planını programını yapıyoruz. Bugün beraber olmamıza vesile olan bu programla bunların her birinin mikro bileşenleri çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

  YUMAKLI: “SON 21 YILDA ÜRETİCİYE 845 MİLYAR TL DESTEK VERDİK”

  Türkiye’nin verimli toprakları ve üreticisi sayesinde gıda problemi yaşamayacağına dikkat çeken Yumaklı: “Son 21 yılda üreticimize 845 milyar liralık tarımsal üretim desteği verdik. Kırsal kalkınmada 90 binin üzerinde proje desteklendi. Tarım arazilerinin satış ve miras yoluyla bölünmesi engellendi, bir kurala bağlandı. Tarım dışına çıkartılan arazilerin oranı da hem azaltıldı, hem de bu konuda son derece de katı kurallar konuldu. Orman köylüsünü unutmadık. ORKÖY çerçevesinde orman köylülerine yaklaşık 15 milyar liralık hibe desteği sağlandı. TARSİM, diğer uygulamalar var. Kastamonu’ya yaklaşık 12 milyar liralık 21 yılda tarımsal destek verildi. IPARD çerçevesinde 489 proje yapılmış, 687 milyon liralık hibe desteği sağlanmış” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×