Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BALIKÇILAR BALON BALIĞI AVCILIĞINA YÖNELİK TEŞVİKTEN MEMNUN

  Tarımdan haberler: Mersinli balıkçılar, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına zarar veren balon balığı ekosistemini azaltmak için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan teşviklerden memnun olduğunu bildirdi.

  BALON BALIĞI AVLAYANLARA TANE BAŞINA 25 TL DESTEK VERİLİYOR

  İstilacı bir balık türü olan ve diğer balık türleri ile birlikte deniz ekosistemine zarara veren balon balığının avlanmasına yönelik teşvik sağlanması kararı, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Balon balığı avcılığının desteklenmesi hakkındaki karara göre, balon balığını avlayan balıkçılara tane başı 25 TL, diğer istilacı türleri avlayanlara ise 10 TL tutarında destek ödemesi gerçekleştiriliyor. 2024, 2025 ve 2026 yıllarını kapsayan karar çerçevesinde destek ödemeleri için gerekli finansman Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarımsal destekleme bütçesinden karşılanıyor. Uygulama kapsamında avlanan balon balıklarının kuyruk kesiminin ise insan, hayvan ve çevre sağlığına risk oluşturmayacak şartlar altında yapılması gerekiyor.

  BALIKÇILAR TEŞVİKTEN MEMNUN

  Mersin’de 35 yıldır balıkçılık yaptığını belirten Zeynel Mihadioğlu, ağlarına takılan balon balıklarının kuyruklarını kesip teslim ederek, devletin sağladığı teşvikten yararlandıklarını söyledi. Böylelikle bir yandan istilacı türden denizi korumaya çalıştıklarını aktaran Mihadioğlu, diğer yandan da teşvik sayesinde az da olsa bir gelir elde etiklerini kaydetti.

  Balon balıklarının çok tehlikeli, zehirli ve istilacı bir tür olduğunu hatırlatan Mihadioğlu, “Balon balıkları denizlerimizi istila etti. Bunun sonucunda da balıklarımız kendi yuvalarından göç etmek zorunda kalıyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün talebine göre kuyruk başına 25 TL’lik destek sağlanıyor. Kuyruklarını kesip biriktiriyor ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine teslim ediyoruz” dedi.

  DENİZ EKOSİSTEMİNE OLAN ZARARLARI NEDENİYLE AVLAMAK ZORUNDA KALIYORUZ

  Ağlarına takılan balon balıklarını deniz ekosistemine olan zararları nedeniyle avlamak zorunda kaldıklarını ifade eden Mihadioğlu, “Biz dahil olmak üzere bütün balıkçılar bu tür balıkları ağlarına takılmasına rağmen öldürmek istemiyoruz ama mecburiyetten dolayı, denizlerimize zarar verdiği için öldürmek zorunda kalıyoruz. Bir iki sene öncesine göre hafif bir azalma oldu. Ama şimdilerde günlük ortalama 15 tane, 20 tane, 50 tane çıktığı günler oluyor” ifadelerini kullandı.

  BENEKLİ BALON BALIĞINDA DESTEKLEME FİYATI YÜZDE 100 ARTIRILMIŞTI

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, daha büyük tehlike arz eden ve daha sık rastlanan benekli balon balığında destekleme fiyatının yüzde 100 artırılarak 12,5 TL’den 25 TL’ye, diğer balon balığı türlerinde de yüzde 400 artırılarak 2,5 TL’den 10 TL’ye çıkarıldığını açıklamıştı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×