Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BALIN ÜRETİM MALİYETİ 127 TL’YE ÇIKTI

  Son Dakika Tarım Haberleri: Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, bir ay önce 117 TL olan bir kilo balın üretim maliyetinin bu ay itibarıyla 127 liraya çıktığını duyurdu.

  Marketlerin geçen sene 60 liradan aldığı balı marketlerde 250 liradan sattığını da söyleyen Şahin, bakanlığa denetim çağrısında bulundu.

  BALIN ÜRETİM MALİYETİ BİR AY ÖNCE 117 TL’YDİ

  Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, 1 kilo balın maliyetinin 127 lira olduğunu açıkladı.

  Şahin: “1 ay önce 117 lira 76 kuruş olan balın kilogram maliyeti 127 lira 21 kuruşa yükseldi. İşçilik ve maddi giderlerle birlikte 127 lira 1 kilogram balın maliyeti çıkıyor karşımıza” diyen Şahin: “Bunun altında balı verdiğiniz zaman sektörü bitirirsiniz. Bu nedenle arıcılarımızdan özellikle 127 liranın altında hiçbir arıcımın piyasaya bal vermemesini istiyorum” dedi.

  60 TL’YE ALDIĞINIZ BALI 250 TL’DEN SATTINIZ

  “50 yıldır bu sektörün içindeyim. Birlik başkanlarımızla kafa kafaya vererek direnmemiz gerekiyor” diyen Şahin, hem market zincirleri ve sanayicilere seslendi hem de Ticaret Bakanlığı’na denetim konusunda çağrı yaptı.

  Şahin: “Bugüne kadar kilosunu 50-60 liradan aldığınız balı yüzde 30 kârla marketlere verdiniz. Marketler de geçen sene 60 liraya aldığı balı 250 liradan sattı. Buradan Ticaret Bakanlığı’na sesleniyorum. Bizlerin kontrol edildiği kadar biraz da bunlar kontrol edilsin. Yüzde 400’lük karla tüketiciye bal vermek kimin vicdanına sığar” diye konuştu.

  SAHTE BAL UYARISI VE DENETİM TALEBİ

  Şahin ayrıca, sahte bal ile ilgili uyarılarda bulundu.

  Özellikle marketlerdeki balların analizlerinin yapılması gerektiğini söyleyen Şahin: “Bakanlığın artık marketlerde hangi ürünü görüyorsa, bu ürün nerenin ürünü test etmesini bekliyoruz. Bu bizim doğal hakkımız” dedi.

  “Birlik olarak bazı balcıların, sahtekarların, market raflarının dedektifi olamayız” diyen Şahin: “Artık devletimiz ve bakanlığımızdan bunların incelenmesini bekliyoruz” talebinde bulundu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×