Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BALON BALIĞI DESTEĞİ 25 TL’YE ÇIKARILDI

  Tarımdan Haber: Ülke karasularında görülen istilacı balon balığının avlanması için verilmekte olan destek tutarı adet başına 12,5 TL’den 25 TL’ye çıkarıldı.

   BALON BALIĞI AVCILIĞI DESTEĞİ ARTIRILDI

  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar ile birlikte balon balığı avcılığının desteklenmesi için ödenen miktar artırıldı.

  Karara göre, balon balığı avlayan balıkçılara adet başına 25 lira, diğer türlerini avlayanlara da adet başına 10 lira destekleme ödemesi yapılacak.

  Daha önceden bu miktar sırasıyla 12,5 lira ve 2,5 liraydı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından balon balığıyla mücadeleye yönelik 2020 yılından beri uygulanan teşvik uygulamasıyla dört yılda yaklaşık 185 bin balon balığı teslim alındı. Böylece yaklaşık 14 milyon balon balığının ekosisteme girişi önlendi.

  BALON BALIKLARI İLAÇ, DERİ VE TEKSTİL SEKTÖRÜNDE KULLANILIYOR

  Balon Balığı Avcılığının Desteklenme Tebliği ile ayrıca balon balıklarının ilaç, deri, tekstil gibi sanayi kollarında değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması yönünde düzenlemeler yapıldığının altını çizen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, şunları kaydetti:

  “Bu kapsamda, yakalanan balon balıklarının girişimcilere ücretsiz verilmesi sağlandı. Ayrıca, Ar-Ge çalışmaları için balon balığı derisinin çanta, ayakkabı ve cüzdan olarak işlenmesi talebi kabul edilerek yaklaşık 12 ton balık bu sektörde ekonomiye kazandırıldı. Toksin düzeylerinin belirlenmesi ve ilaç sanayiinde bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere de bir firmanın Türkiye’deki temsilcisi aracılığıyla toplam bin 600 kilogram balon balığı alımı gerçekleştirildi. Akdeniz Bölgesi’nde emsal teşkil eden desteklememize ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın ardından ivedilikle tebliğini de yayımlayarak balon balığı alımlarına başlayacağız. Sucul biyoçeşitliliğimizin ve su ürünleri kaynaklarımızın korunması amacıyla istilacı türlere karşı mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.”

  AMAÇ POPÜLASYONU AZALTMAK

  Destekleme ile yabancı istilacı bir tür olan balon balığı üzerinde av baskısı oluşturulup stok katılım oranı azaltılarak su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir, rasyonel kullanımı ve balon balığının balıkçıların av araçlarına verdiği zararın azaltılması amaçlanıyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×