Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BAYINDIR SÜT İŞLEME FABRİKASI’NDA TEST ÜRETİMİ BAŞLADI

  Bayındır Süt İşleme Fabrikası’nda test üretimi başladı. Fabrikada, sütler işlenerek “İzmirli” markasıyla satışa sunulacak.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, temelini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun attığı Bayındır Süt İşleme Fabrikası’nda test üretimini başlattı. Kamu adına böyle önemli bir tesisi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Soyer, “Hedefimiz ticari gelir değil, üretimi sürdürülebilir kılmak” dedi.

  Mera İzmir projesi çerçevesinde çiftçiden alınan sütlerin işlenerek “İzmirli” markasıyla satışa sunulacağı Bayındır Süt İşleme Fabrikası, test üretimine başladı.

  Başkan Tunç Soyer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun temelini attığı fabrikanın faaliyetlerini incelemek üzere tesise gitti. Başkan Soyer, İzTarım A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler ile son teknoloji üretim makineleriyle donatılan dev tesisi inceledi. Üretim birimlerini gezerek teker teker bilgi alan Başkan Soyer, test üretimi başlattı.

  “KAMUNUN TARIMSAL ÜRETİME YATIRIM YAPTIĞINI GÖRMÜYORUZ”

  Fabrika turunun ardından değerlendirme yapan Başkan Soyer, “Yaklaşık 200 milyon lirayı aşan bir yatırım bu. Sadece rakamlarla ifade edilebilecek bir şey değil elbette. Bölgedeki üreticimize nefes aldıracak, kooperatifleri güçlendirecek ve tarıma muazzam bir destek sağlayacak. İlk kez İzmir, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Her fabrika bir kaledir’ düsturundan yola çıkarak bu ölçekte, bu büyüklükte bir yatırımı yapıyor. Bunun gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

  “ÇOK SAYIDA YAN ÜRÜN ÜRETECEĞİZ”

  Çiftçiden alınan sütlerin uluslararası standartlarda üretilerek “İzmirli” markasıyla dünya piyasasına açılacağını söyleyen Başkan Soyer, “Hakikaten çok uzun yıllardır hayalini kurduğumuz bir şeydi. Bütün Ege Bölgesi’nde toplanan sütler, UHT firmalarında kutulanmak için şehir dışındaki tesislere gönderilmek zorunda kalıyordu.

  Artık üreticinin ürettiği sütü ambalajlayacak bir tesis var. Çok sayıda yan ürün üreteceğiz. Mozerelladan gravyer peynirine; dondurmadan yoğurda birçok ürün üreteceğiz. Olağanüstü büyük bir tesis, olağanüstü güzel ürünler çıkacak. Hepsi ‘İzmirli’ markasıyla çıkacak. 128 personel çalışacak. Burada Finlandiya’dan, İtalya’dan gelen son teknoloji makineler var. Hepsi üretime hazır hale getirilmiş” diye konuştu.

  ÇİFTÇİNİN SÜTÜ İZMİRLİ İLE DÜNYAYA AÇILACAK

  Bayındır’da kurulan ve günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip Süt İşleme Fabrikası’nda 10 milyon litresi koyun, keçi ve manda sütü olmak üzere yılda yaklaşık olarak 35 milyon litre süt işlenecek. Çiftçiden alınacak sütlerin bir kısmı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Süt Kuzusu” projesiyle vatandaşlara ulaştırılacak.

  Fabrikada UHT süt kutu, UHT süt poşet, pastörize süt cam, İzmir mozerellası, burrata peyniri, beyaz peynir, feta peyniri, kaşar peyniri, örgü, dil, tulum, kaşkaval/gravyer peyniri, dondurma, kaymak, tereyağı ve yoğurt ve benzerleri üretilerek “İzmirli” markasıyla yurt içi ve yurt dışındaki tüketiciyle buluşturulacak.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×