Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BAYRAMİÇ BARAJI TARIMSAL SULAMAYA KAPANACAK

  Son Dakika Tarım Haberleri: Çanakkale’de çok sayıda su kaynağına sahip olduğu için mitolojide adı ‘Bin Pınarlı İda’ olarak geçen Kaz Dağları’ndan beslenen 96 milyon 500 bin metreküp su kapasitesine sahip Bayramiç Barajı’nda, bölgede yeterli yağış olmaması sebebiyle su seviyesi yüzde 8’lere kadar düştü.

  Yaklaşık 7.8 milyon metreküp su kalan Bayramiç Barajı, beklenen yağışlar olmaması halinde tarımsal sulamaya kapanacak.

  SU SEVİYESİ YÜZDE 8’LERE KADAR DÜŞTÜ

  Son aylarda kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkiye’de, barajlardaki doluluk oranları ciddi şekilde düştü.

  Kuraklık, Çanakkale’deki barajları da tehdit ederken, Çanakkale merkez ve ilçelerinde, bu yıl yeterli miktarda yağış alamayınca barajlardaki su seviyesi düştü. Çok sayıda su kaynağına sahip olduğu için mitolojide adı ‘Bin Pınarlı İda’ olarak geçen Kaz Dağları’nın eteklerindeki Bayramiç Barajı’nda da su seviyesi ciddi oranda düştü.

  Yeterli yağmur yağmadığı için Bayramiç Barajı neredeyse kuruma noktasına geldi. Bayramiç Barajı’nı besleyen 4 dere de hem kuraklığın etkisiyle, hem de Kaz Dağları’ndaki düşük kar yağışı nedeniyle kurudu.

  96 milyon 500 bin metreküp su kapasitesine sahip barajda su yüzde 8 seviyelerine düştü. Barajda yaklaşık 7.8 milyon metreküp su kaldı. Su seviyesi yüzde 8’lere düşen Bayramiç Barajı, beklenen yağışlar olmaması halinde tarımsal sulamaya kapatılacak.

  YAĞIŞ OLMAZSA ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SULAMA YAPILAMAYACAK!

  Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çanakkale Ziraat Odası tarafından alınan kararla bir hafta daha bölgedeki meyve sulaması için Bayramiç Barajı’ndan sulama yapılacak.

  Gelecek hafta bölgede yağışların olmaması ve su seviyesinin azalması halinde ise tarımsal sulamanın kapatılması gündeme gelecek.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×