Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BEKLENTİLER MASADA KALDI ÇİĞ SÜTTE YENİ FİYAT 5,70 TL/LİTRE 

  Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ sütte tavsiye fiyatında yüzde 21,2 oranında artışa gitti. Çiğ süt fiyatı, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere yeni fiyat 5,70 TL/Litre olarak belirlendi. Açıklanan fiyatın yeterli olmadığını söyleyen süt üreticileri anaç hayvanların kesiminin devam edeceğini söylüyor. 

  Çiğ sütte yeni fiyat belli oldu. Ulusal Süt Konseyi, üreticinin uzun zamandır revize edilmesini beklediği çiğ sütte tavsiye satış fiyatını açıkladı. Buna göre, çiğ sütte 1 Nisan 2022’den itibaren geçerli olacak tavsiye satış fiyat 5,70 TL/litre olarak belirlendi.

  USK’dan yapılan açıklamada “Bilindiği üzere 29.11.2021 tarihinde 8 Aralık 2021’den itibaren geçerli olmak üzere  kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 4,70 TL/Litre olarak belirlenmişti.

  Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 18.03.2022 tarihinde toplanmıştır.

  31 Ocak 2018 tarih ve 30318 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşü doğrultusunda;

  1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Nisan ayı sonuna kadar soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 5,70 TL/Litre olarak oy çokluğu ile belirlenmiştir. Nisan ayı sonu itibariyle piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır.

  Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında;

  2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 8 Kuruş fark uygulanacaktır.” denildi.

  DESTEKLEME PRİMİ 1 LİRAYA ÇIKARILDI

  Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, çiğ süt destekleme pirim miktarını 80 kuruş artırarak 1 liraya yükseltti.  Bakanlıktan yapılan açıklamada, dünya piyasalarında yaşanan gelişmeler neticesinde artan üretim maliyetleri ve sürdürülebilirliğin korunması amacıyla çiğ süt desteğini 1 Mart 2022 tarihinden geçerli olmak üzere litre başına 80 kuruş artırarak 1 liraya yükseltildiği belirtildi.

  Tarım ve Orman Bakanlığı, süt üreticilerini korumak adına çiğ süt desteğini üçer aylık dönemler halinde yeniden değerlendireceğini ve üreticileri korumaya devam edileceğini duyurdu.

  USK’nın açıkladığı 5,70 TL/litre fiyata ek olarak 1 liralık destekleme primi ile birlikte çiğ sütte litre başına fiyat toplamda 6,70 TL/litre  fiyatına denk gelecek.

  SENCER SOLAKOĞLU: BU FİYAT ANAÇ HAYVANLARI KESİMDEN KURTARMAZ

  Uzun bir bekleyiş sonrası açıklanan fiyatlar, süt üreticileri için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Üreticiler 5,70 TL/Litre ve 1 TL destekleme primiyle birlikte toplam 6,70 olan fiyatın anaç hayvanları kesime gitmekten kurtarmayacağını belirtiyor.

  Çiğ sütte açıklanan fiyatı değerlendiren TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, “Fiyat netleşti. Bu çıkan 5,70 +1 süt fiyatını zaten tahmin etmiştik ve duyumunu almıştık. Bakın bu fiyatın hesabı 1,15 pariteye göre belirlenmiştir! Bunu yapan yaptıranın kimin olduğunu biliyorum. Önemli olan yaptıran değil bu lafa inanan ve tüm söylemlerimize gözünü kulağını kapatan yetkilidir. Yeni bakan dedik, umut dedik üçün birini aldık. Hayırlı uğurlu olsun. İyi kesimler!” dedi.

  “İNEK KESİMİNE DEVAM”

  Fiyatların inek kesimini devam ettireceğini belirten Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “USK yönetimindeki sanayici; gıda enflasyonu, Ramazan diyerek primi arttırdı, maliyetin 1 TL’sini devlete yükledi, fiyatı da paritenin altında 5.70 TL açıkladı. Hani aynı gemi, beraber hareket? Samimiyetsizsiniz! İnek kesimine devam. Yakında süt tozu gemilerini de beklersiniz.”  açıklamasında bulundu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×