Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BİNLERCE DÖNÜM EKİLİ ALAN SU ALTINDA KALDI

  Elazığ’da Keban Baraj gölü sahasına ekim yapan çiftçiler şu sıralar sıkıntılı. Risk alıp buğday ve arpa ekmişti bölge çiftçisi. Ancak son yağışlar barajdaki su seviyesini artırınca binlerce dönüm alanda ekinler suya gömüldü.

  ÇİFTÇİNİN KORKTUĞU BAŞINA GELDİ

  Tarımdan haberlerde bugün Elazığ’da kuraklık nedeniyle suların çekildiği, Keban Baraj Gölü sahasında 3 yıldır tarım yapan çiftçilerin korktuğu bu yıl başlarına geldi.

  Son bir ayda etkili olan yağışlar sonrası barajın debisi yükselince binlerce dönüm ekili alan su altında kaldı.

  BARAJ DEBİSİ YÜKSELDİ, EKİNLERİ SU BASTI

  Son 3 yıldaki kuraklık sonucu Keban Baraj Gölü sahasında binlerce dönüm arazi ortaya çıkmış, çiftçiler de burada tarıma başlamıştı.

  Tarım dünyasında her sene suyun yükselme ihtimaline rağmen risk alarak bu arazileri eken çiftçiler, bu yıl da aynısı yaptı. Kurak geçen kış aylarına karşın son bir ayda neredeyse her gün yağmur yağdı. Durum böyle olunca baraj debisi hızla yükseldi ve binlerce dönüm ekili alan su altında kaldı.

  Su seviyesi her gün biraz daha yükselirken diğer ekili alanların da sular altında kalabileceği bildirildi. Her sene risk alarak baraj sahasında tarım yaptıklarını dile getiren Yolüstü köyü sakinleri, bu yıl ekinlerin sular altında kaldığını ve yapacak bir şeylerinin olmadığını söyledi.

  ÇİFTÇİ HEM HÜZÜNLÜ HEM DE MUTLU

  Baraj sahasına arpa ve buğday ektiklerini dile getiren Şaban Ayar tarım haberlerinde: “O zamanlar kuraklıktı. Ama şimdi baraj 200 metre yukarıya doğru yükseldi. Yaklaşık bir aydır yoğun yağmur olması, barajların yükselmesine sebep oldu. Bu da bizim için hem iyi hem kötü. Ektiğimiz ürünümüz suyun altında kaldı ama barajlarımız doldu. İyi yanı odur, kötü yanı ise bir riske girmiştik” dedi.

  BUNU GÖZE ALARAK EKTİLER

  3 yıldır kuraklık yaşandığını aktaran Akif Bayram ise ”Köylü bu sene ekin ekti. Ektikten sonra son yağışlarla birlikte ekinler sular altında kaldı. Yapacak bir şey yok. Ekinler zararını çekecek. Bunu göze alarak ektiler. Kumar oynadılar” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×