Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KIRAÇ ALANLARDA BİTKİLER STRESE GİRDİ, REKOLTE BEKLENTİSİ DÜŞTÜ

  Tarımdan Haber: Tahıl ambarı Konya Ovası’nda az yağışlı bir sezon devam ederken, özellikle kıraç bölgelerde bitkiler strese girdi.

  Yumurtlama dönemi olarak bilinen başaklanma döneminde aralıklarla yağan yağışların yetersiz kaldığını belirten uzmanlar, kıraç alanlarda rekolte düşüşü yaşanacağını ifade etti.

  YAĞIŞLAR YETERSİZ KALDI

  Türkiye’nin tahıl ambarı Konya Ovası’nda nisan ayına kadar yağışların düşük olması kıraç alanlarda kuraklığa kapı araladı. Zaman zaman etkili olan yağışlar kıraç alanlarda üretim yapan çiftçileri sevindirdi. Yapılan analizler sonrası bazı bölgelerde bitkilerin strese girdiği raporlandı. Yumurtlama dönemi olarak bilinen başaklanma döneminde ise aralıklarla yağan yağışların yetersiz kaldığını belirten uzmanlar, özellikle kıraç alanlarda rekolte düşüşü yaşanacağını ifade etti.

  NİSAN AYININ SONUNDA YAĞMUR YAĞMASAYDI KIRAÇ ALANLARDA HİÇ HASAT YAPILMAYACAKTI

  Konya çevresinde nisan ayının başında beklenen yağışların düşmediğini anlatan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz, “Tabii yağışların dengeli ve düzenli yağmasını bekliyoruz. Nisan ayının başında yağmaması kıraç alanlardaki bitkilerin strese girmesine ve bu alanlardaki verimin düşmesine neden olacaktı. Nisan ayının sonunda yağan bu dönemdeki yağmur kıraç alanlarda bir nebze de olsa rahatlamaya neden oldu. Nisan ayının sonunda eğer yağmur yağmasaydı belki kıraç alanlarda hiç hasat dahi yapılmayacaktı. Bu yağışlar mayıs ayında da devam ederse kıraç alanlardan hasat yapılacak. Tabii bu dönemde yağan yağış rekolteyi çok ciddi anlamda artıracak diyemeyiz. Çünkü nisan ayının başında bitkiler iyice strese girmiş, hava sıcaklıklarının da aşırı fazla gitmesi bitkilerin stresini biraz daha artırdı. İnşallah bundan sonraki süreçte yağışlar dengeli ve düzenli yağar” dedi.

  KARDEŞLENME DÖNEMİNDEN SONRA KONYA OVASI’NA HEMEN HEMEN HİÇ YAĞIŞ DÜŞMEDİ

  Geçen hububat sezonunda da benzer bir iklimin yaşandığını kaydeden Burak Kırkgöz, “Yılbaşından sonra beklediğimiz yağışları maalesef alamadık. Geçen sene de buna benzer bir iklim vardı. Lakin nisan yağışları dengeli ve düzenli yağmıştı. Kardeşlenme döneminden sonra Konya Ovası’na hemen hemen hiç yağış düşmedi. Geçen seneki rekolteyi yakalamamız biraz zor gözüküyor. Bu yıl rekoltede bir nebze de olsa düşüş yaşanabilir. Bunun için şu dönemden sonra yapılabilecek çok fazla da bir şey yok. Sulu alanlarımızda herhangi bir problemimiz yok ama bu sene arpalarda özellikle bir rekolte düşüşü bekliyoruz. Kısmen buğdayda da rekolte düşüşü yaşanabilir ama çok ciddi bir rekolte düşüşü değil bu. Kısmen olsa da özellikle arpalarda, kıraç alanlarda yoğun bir şekilde ekilişi olduğu için bir rekolte düşüşü bekleniyor” şeklinde konuştu.

  Başkan Kırkgöz, meteorolojinin verdiği bilgilere göre son haftalarda yine de yağışların devam edebileceğinin tahmin edildiğini belirterek, “Mayısın başında da önümüzdeki haftalarda da yağış gözüküyor. Tabii havanın, rüzgarın bunlarda çok büyük etkeni var. Bu yağışlar geliyor gibi gözüküp daha sonrasında kaybolabiliyor. İnşallah yağış alırız ve verimli bir sezon geçiririz. Mahsullerimiz için bereketli olur bu yağışlar” diye konuştu.

   

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×