Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BİTLİS, TOHUMLUK KURU FASULYE ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

  Tarımsal Haber: Bitlis, tohumluk kuru fasulye üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. İl genelinde 80 bin dekar alanda üretim yapılıyor.

  80 BİN DEKAR ALANDA KURU FASULYE ÜRETİLİYOIR

  Bitlis’te bu yıl 80 bin dekar alanda 20 bin ton yemeklik ve sertifikalı tohumluk kuru fasulye hasadı gerçekleştirildi. Bitlis’in Ahlat ilçesi başta olmak üzere Tatvan ve Adilcevaz ilçelerinde de üretimi yapılan yemeklik kuru fasulyeler Türkiye ve yurt dışı pazarına sunulurken, sertifikalı kuru fasulye tohumunda da Türkiye’nin yüzde 75’lik ihtiyacını karşılıyor.

  Yaklaşık 4 bin ton sertifikalı kuru fasulye tohumu üretimiyle Bitlis, tohumluk kuru fasulyede Türkiye birincisi oldu.

  4 BİN TON SERTİFİKALI TOHUMLUK FASULYE ÜRETİLİYOR

  Ahlat Ziraat Odası Başkanı (AHZO) Başkanı Necat Demirden, Bitlis olarak sertifikalı kuru fasulye tohumu üretiminde Türkiye piyasasının yüzde 75’ini karşıladıklarını ve Türkiye birincisi olduklarını söyledi. Demirden: Bitlis’te tohumluk fasulye üretiminde Türkiye birincisiyiz. Sertifikalı tohum üretiyoruz. Yaklaşık 4 bin ton civarında sertifikalı tohum üretimimiz var. Sertifikalı tohumda Türkiye piyasasının yüzde 75’ini biz karşılıyoruz. Hatta yurt dışına dahi ihracatımız oluyor. Bu da hem bizler için hem bölgemiz ve çiftçilerimiz için gurur vericidir, dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×