Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BUĞDAY FİYATLARI, RUSYA’NIN TAHIL KORİDORU’NDAN ÇEKİLMESİYLE %5 ARTTI

  Rusya’nın Karadeniz Anlaşması’nı askıya aldığını duyurmasının ardından Chicago Ticaret Borsası vadeli işlemlerinde buğday kontratlarının fiyatı yüzde 5’ten fazla artarak 8,7 dolara çıktı.

  Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden çekilmesinin küresel tedarik endişelerini artırmasıyla Chicago Ticaret Borsası’nda (CBOT) buğday vadeli işlemleri yüzde 5,4 artışla 8,7 dolara yükseldi.

  Buğday fiyatları, günün erken saatlerinde 8,9 dolara yükselerek 14 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından saat 09.25 itibarıyla 8,7 dolar seviyesinde dengelendi.
  Mısır fiyatları da kilo başına yüzde 2,2 artarak 6,96 dolara yükseldi.

  BUĞDAY FİYATLARI 13,6 DOLAR İLE MARTTA REKOR KIRMIŞTI

  Buğday fiyatları mart ayında Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tedarik sorunlarını gündeme getirmesi ve yükselen enerji fiyatlarının etkisiyle uluslararası piyasalarda rekorlar kırarak 13,6 dolara kadar yükselmişti.

  Rusya ve Ukrayna dünyanın en büyük buğday tedarikçileri arasında yer aldığından tahıl piyasaları Moskova’nın Kiev’e karşı sekiz aydır sürdürdüğü savaştaki gelişmelere göre duyarlı hareket ediyor.
  Bu yılın ilk yarısında buğdayda görülen sert hareketlere karşın son zamanlarda buğday fiyatlarında görülen düşüşler dikkati çekiyordu.
  Küresel çapta agresif bir şekilde sıkılaşan para politikalarının resesyon endişelerini artırmasıyla emtia piyasasındaki düşüş eğilimi sürerken buğdayda da belirgin satışlar görülmüştü.
  Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin endişeler devam etse de Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi ile Ukrayna’dan tahıl ihracatının tekrar açılması, tarım emtiaları üzerinde satış baskısını artırmış ve buğday fiyatları 7,4 dolara kadar gerilemişti.

  RUSYA’NIN KARADENİZ TAHIL GİRİŞİMİ’NDEN ÇEKİLMESİ

  Rusya Savunma Bakanlığı, 29 Ekim’de, Ukrayna’nın ilhak edilen Kırım’daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırı düzenlediğini bildirdi.
  Açıklamada, saldırıda çok sayıda insansız hava aracının kullanıldığı ve bunların tamamının yok edildiği belirtilerek saldırıya uğrayan Karadeniz Donanması gemilerinin, tahıl anlaşması kapsamında oluşturulan koridorun güvenliğinin sağlanması sürecinde yer aldığı kaydedildi.
  Bakanlığın açıklamasında, Kiev’in “İngiliz uzmanların katılımıyla Karadeniz Filosu gemilerine ve tahıl koridorunun güvenliğini sağlamada yer alan sivil gemilere karşı terör eylemi gerçekleştirdiği” belirtildi.
  Açıklamada, “Terör eylemini göz önünde bulundurarak Rus tarafı, Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin çıkışına ilişkin anlaşmaların uygulanması katılımını askıya aldı.” ifadeleri kullanıldı.
  Küresel gıda krizinin çözümü için Türkiye’nin koordinasyonunda yürütülen Karadeniz Tahıl Girişimi, 22 Temmuz’da İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanmıştı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×