Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BUĞDAY HASADINA 10 GÜN KALDI, ÜRETİCİ FİYAT BEKLİYOR

  Tarımdan haberlerde Çukurova’nın bereketli topraklarında buğday hasadına yaklaşık 10 gün kaldı. Kozan ilçesinde çiftçinin hazırlıkları tamam sadece hasat zamanını bekliyor.

  Bu yıl verimden yana memnun, ilçe genelinde 193 bin dönümde buğday 10 bin dönümde de arpa ekimi yapıldı. Bir diğer beklenti de hasat öncesi fiyatların açıklanması.

  SON YAĞIŞLAR BUĞDAY VE ARPA ÜRETİCİSİNİ MUTLU ETTİ

  Adana’da bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle zor günler geçiren buğday ve arpa üreticisinin yüzü son yağışlar ile gülerken, hasat için geri sayım başladı.

  Türkiye’nin üretim merkezlerinden Adana’da arpa ve buğday tarlaları nisan yağmurları ile toparlanarak, çiftçilerin rekolte beklentisi arttı.

  Tarım haberlerinde 193 bin dönümde buğday, 10 bin dönümde ise arpa ekilen Çukurova bölgesindeki Adana Kozan’da da ilk hasada günler kaldı. Son yağışlarla kendine gelen tarlalarda buğday başakları sarardı, çiftçiler hasat için geri sayıma başladı.

  KOZAN’DA 100 BİN TON BUĞDAY REKOLTESİ BEKLENİYOR

  İlçede 100 bin ton rekolte beklentisi olduğunu kaydeden Kozan Ziraat Odası Başkanı Yüksel Şahbazoğlu: “Şu anda hasat zamanına az kaldı. 10 bin dönüm arpamız, 193 bin dönüm arazide buğdayımız var. Bizim şu anda hasattan beklentimiz taban fiyatının açıklanması. İnşallah buradan da 100 bin ton rekolte beklentimiz var. Çiftçimizin yüzü gülecek diye düşünüyorum. Son yağışlar ile birlikte son anda buğdaylar toparladı. Buğdaylarımıza da, arpalarımıza da son dakika rahmet geldi. Çok şükür şu anda iyi. Verimleri de iyi” dedi.

  Tarımsal haberler gündeminde Yedigöze Barajı suyunun tarlalara ulaşması ile toprağın bereketli olacağını düşündüklerini de belirten Şahbazoğlu, biçer döver bakımlarının da sağlıklı yapılmasıyla tarlalardan daha çok verim alınacağını kaydetti.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×