Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BUĞDAY HASADINDA 2 MİLYON 400 BİN REKOLTE

  Tarımdan Haberler: Türkiye’nin tahıl ambarı Konya Ovası, ilkbahar mevsimindeki yağışlarla verimli bir hasat dönemi geçirdi.

  Ovada rekolte geçen yıla oranla buğdayda 400 bin ton, arpada ise 200 bin ton artış yaşandı.

  BUĞDAY HASADI YÜZDE 95 ORANINDA TAMAMLANDI

  Yüz ölçümünün yüzde 67’si tarım arazisi olarak kullanılan Konya’da 2 milyon 200 bin hektarlık ekim alanında üretim yapılıyor.

  Geçtiğimiz kış döneminde kar yağışının az olması ile rekolte düşüş endişesi ilkbahar yağışlarıyla yerini bereketli bir sezona bıraktı.

  Verimli bir dönem geçiren ovada arpa, hububat hasadı sona ererken; buğday hasadı ise yüzde 95 oranında tamamlandı.

  ARPA REKOLTESİ BİR MİLYON 400 BİN TON

  Hasat döneminde buğday ve arpa rekoltelerinin geçtiğimiz dönemlere göre arttığını kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz: “Geçen seneki yağışlarımız gayet güzeldi, özellikle kar yağışları ovada ciddi anlamda etkisini gösterdi. Geçen yıl aldığımız verimler bizi gayet memnun etmişti. Çünkü bir önceki yılda ciddi anlamda kuraklık yaşamıştık. Geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak buğdayda 1 milyon 950 bin civarında hasadımız gerçekleşti. Arpada ise 1 milyon 200 bin ton civarında hasadımız olmuştu. Bu rekolte bizi gayet memnun etmişti. Bu yıl ise geçtiğimiz yılın rekorunu kırarak biraz daha yüksek bir rekolteye eriştik. Bunda da kış yağışlarımız biraz zayıftı ama bahar yağışlarımızın etkisi çok fazlaydı. İkinci aydan sonra yağan yağışlar, özellikle hububat alanlarında rekoltenin artışının en büyük nedenlerinden birisi oldu. Bu yıl da yaklaşık olarak arpada 1 milyon 400 bin ton civarında, buğday ise yaklaşık olarak 2 milyon 400 bin ton civarında. Bunların tamamen netleşmesi için çiftçilerimizin ürünlerinin satışını gerçekleştirmesi gerekiyor. Şu anda çitçilerimizin ürünlerini depolardan yavaş yavaş çıkartarak ofislere götürdüklerini biliyoruz. Tabii nakliye işlemleri bittikten sonra rekoltemizi kayıtlara alacağız” dedi.

  SONBAHARA KADAR TOPRAĞIN HAVA ALMASI GEREKİYOR

  Hasat sonu yeni dönem ekimi yapacak çiftçilere hatırlatmada bulunan Burak Kırkgöz: “Hasattan sonra toprakta hafif tav varken bir an önce toprağın sürülmesi gerekiyor. Son bahara kadar toprağın bu şekilde hava alması gerekiyor. Çünkü toprağın da altındaki köklerinde oksijene ihtiyacı var. Bu oksijeni alması için ise toprağın sürülmesi gerekiyor. Bu işlemleri çiftçilerimiz bu süre içerisinde yaparsa önümüzdeki sezon yetiştirecekleri mahsullerin toprağını hazırlamış olurlar. Toprağın havalandırması bir yönden de bazı hastalıkların önüne geçmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

  SICAKLIKLAR BİTKİLERDE STRESE NEDEN OLUYOR

  Sulu tarımda üretim yapan çiftçilere tavsiyelerde bulunan Kırkgöz: “Bu dönemlerde aşırı sıcaklar Türkiye genelinde hissediliyor. Mevsim normallerinin üzerine çıkan bu sıcaklıklar, bitkilerinde strese girmesine neden oluyor. Bu dönemlerde çiftçilerimizin sulamalarını biraz daha dikkatli yapmalarını yeri geldiğinde sulama saatini kısarak sulama aralıklarını daraltmaları gerekiyor. Çünkü topraktaki tav özellikle mısır ve pancar yetiştiricileri için çok önemli. Mısırda bu dönemdeki sıcaklıklar tam tozlaşma dönemlerine denk geldiği için bitkide uç boşluğuna neden olabiliyor. Bu dönemlerde sulamalarını biraz daha sık aralıkla saatlerini kısarak yapmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×