Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BUĞDAY VE ARPA ALIM FİYATI BELLİ OLDU

  Seçim süreci boyunca açıklanıp açıklanmayacağı merak edilen hububat alım fiyatları belli oldu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday ve arpa alım fiyatlarını açıkladı. Buna göre, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçinin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecek.

  Peki açıklanan fiyatlar beklentileri karşıladı mı, Türkiye genelinde bu yıl rekolte ne kadar olacak?

  BUĞDAY 8250 TL, ARPA 7 BİN TL’DEN ALINACAK

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2023 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. Fiyatları tespit ederken çiftçimizin üretime devam etmesinin yanında maliyetler, iç ve dış piyasa gelişmeleri ile ilgili gıda güvenliği için ihtiyaç olan stokların oluşturulmasını dikkate aldık. TMO’nun alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımız tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı tüm üreticilerimize buğday için ton başına 1000 lira, arpa için ton başına 500 lira hububat üretim primi destek olarak verilecek. Bu rakamlarla üreticilerimizin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecektir.”

  GÜLDAL: “ÇİFTÇİMİZE MÜTHİŞ BİR POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIK”

  TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, 2023 yılı TMO hububat alım fiyatları ve alım politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Genel Müdür Güldal, fiyatlar belirlenirken üretim maliyetleri, iç ve dış piyasa gelişmeleri, üretici beklentileri gibi birçok parametrenin göz önünde bulundurulduğuna vurgu yaptı.

  Buğday ve arpa üreticilerinin beklentilerine karşılık veren bir fiyat açıklandığına işaret eden Güldal: “Sayın Cumhurbaşkanımızın fiyatları açıklamasından bu yana sektör temsilcilerimiz ve üreticilerimizden olumlu geri dönüşler geldi. Gerçekten üreticilerimizi mutlu edecek bir fiyatlandırma oldu. 400 doların da üstüne çıktık. Bu da dünya fiyatlarının çok daha üzerinde bir fiyat demek oluyor” dedi.

  Hububat alım fiyatlarının zamanında açıklandığına da değinen Güldal: “Malum son iki yıldır bahar yağışlarının gecikmesi nedeniyle hasat dönemi geriliyor. Bu yıl da hasat dönemi yağışlardan dolayı ötelendi. Programımızda herhangi bir gecikme söz konusu değil aynen planlandığı şekilde çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

  HÜSEYİN ÇEVİK: “BU FİYAT ÜRETİMİ DESTEKLEYECEKTİR”

  Açıklanan rakamlar, Konyalı üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı. Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, İç Anadolu Bölgesi Orta Anadolu bölümünde üretimin hububat ağırlıklı olması ve bunun desteklenmesi gerektiğini belirtti.

  Bu yıl Konya Ovası’nda hububat ekim alanlarının yüzde 5-10 arttığını dile getiren Çevik: “Bu fiyatın üretimi destekleyeceğine inanıyorum. Piyasanın beklediği fiyat ve 1000 lira destekle çiftçimizin eline 9 bin 250 lira geçecek. Gübre ve enerji gibi girdilerde düşüş var, bu da çiftçimizi memnun edecek bir fiyat” dedi.

  BİLGİÇ: “FİYATLAR ÜRETİCİLERE CAN SUYU OLACAK”

  Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, bin bir emek ve zahmetle üretim yapan çiftçilere can suyu olan buğday alım fiyatı konusunda şunları söyledi: “Bu fiyatlardan TMO ve lisanslı depolarda buğday alımına başlandı. Dünya fiyatları ile yeni açıklanan bu fiyatları karşılaştırdığımızda üreticilerimize devletimizin sahip çıktığını görüyoruz. Tarım alanlarımızda ekip dikeceğimiz bir karış boş toprak bırakmayacağız. Tarımda sürdürülebilirlik ve kendi kendimize yetebilmek ancak böyle sağlanabilir. Tüm üreticilerimize emeklerinin karşılığını alacakları bereketli bir yıl olması dileklerimle, açıklanan buğday fiyatları hayırlı olsun” dedi.

  ÇİFTÇİLER BUĞDAY VE ARPA ALIM FİYATLARINDAN MEMNUN

  Hatay Amik Ovası’nda hububat alım fiyatlarının merakla açıklanmasını bekleyen üretici fiyatlardan memnun. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde çiftçiler ürünlerini lisanslı depolara teslim etmek için araç kuyruğu oluşturdu.

  Üretici İsmet Kesmeci verimli bir sezon geçirdiklerini belirterek, açıklanan fiyatın uygun olduğunu kaydetti.

  Bölge çiftçilerinden Bestami Birim: “Verimimiz geçen yıla oranla daha iyi bu sene. Biz de bunu tahmin ediyorduk. 8-9 olur ama 10’u görmez diye düşünüyorduk. Tek taraflı düşünmemek gerek. Memnunuz geç de olsa fiyatlar açıklandı” dedi.

  Diyarbakır’da dönüm başına ortalama 850 kilogram verim elde ettiklerini dile getiren Mermer Mahallesi’ndeki çiftçi Özkan Yıldırım, kırkikindi yağmurlarıyla çiftçinin yüzünün güldüğünü söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buğday için ton başına açıkladığı 8 bin 250 TL fiyatı uygun bulduklarını dile getiren Yıldırım: “Hububat fiyatını olumlu buluyoruz. Buğdayda ton başına 8 bin 250 TL fiyatı gayet uygundur. Buna istinaden Geçmiş senelerde dekara 350-500 kilogram arasıyken bu sene nadas yerlerde dekar başına 850 kilogram verim bekliyoruz” diye konuştu.

  CHP’Lİ GÜRER: “BUĞDAY VE ARPA ALIM FİYATLARI CİDDİ HAYAL KIRIKLIĞI OLDU”

  CHP’li Ömer Fethi Gürer: “Buğday ve arpa alım fiyatları ciddi hayal kırıklığı oldu. TÜİK’in bu yılki enflasyonu dikkate alındığında buğdayın alım fiyatının yüzde 40 artışla 10 bin 460 lira olması gerekirdi. Arpa için de 8 bin 680 lira taban fiyat olması gerekiyordu” açıklamasını yaptı.

  Gürer, tarım arazilerinin daraldığını, çiftçi sayısının düştüğünü savunarak, iktidarın tarım politikalarında ithalatçı bir yaklaşım yerine çiftçiyi destekleyen ve refahını sağlayacak düzenlemelere yönelmesi gerektiğini kaydetti.

  YAŞ ÇAY ALIM FİYATI YÜZDE 64 BUĞDAY ALIM FİYATI YÜZDE 24 ARTIRILDI!

  Tarım yazarı, Ziraat Mühendisi Faik Toy da sosyal medya hesabından yaş çay alım fiyatı ile buğday ve arpa alım fiyatlarını karşılaştırarak, dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

  Hükümetin yaş çay alım fiyatını yüzde 64 artırdığına dikkat çeken Toy, buna karşılık buğday alım fiyatının yüzde 24, arpa alım fiyatının ise yüzde 21 artırıldığına vurgu yaptı.

  Aradaki farka dikkat çeken Toy: “Bu artış oranları neye göre belirlendi? Bu çiftçiler farklı ülkelerde mi yaşıyor? Bu pozitif ayrımcılığın sebebi neydi? Maliyet ve enflasyon gerçeğine göre fiyat açıklamak nerede kaldı?” diye sordu.   

  MALİYETLER YÜZDE 100 ARTTI!

  Maliyetlerdeki artışa da dikkat çeken Toy, geçen sezon 20 gün için biçer şoförüne 20 bin TL ödediğini, bu sezon için 40 bin liraya anlaştığını dile getiren Toy: “Geçen sezon 20 gün için saman çeken traktör ve şöförü için 17 bin TL ödedim, bu sezon için 40 bin TL’ye anlaştım. Geçen sezon buğdayı ekerken mazotu 7 TL’ye almıştım, bu sezon için ekime başladığımda 24 TL’ye aldım. Hububat için verilen yılık fiyat artışı ise buğdaya yüzde 24, arpaya yüzde 21 oldu, gel de bunu halden anlamayanlara anlat” dedi.

  BUĞDAY ALIM FİYATI KİLOGRAM BAŞINA EN AZ 11 TL OLMALIYDI

  Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez: “Bizim yaptığımız analizlere göre; maliyet artı çiftçi kârıyla birlikte açıklanması gereken fiyat, kilo başına 11 TL olmalıydı. Bu yıl çiftçi zarar etse bile önümüzdeki yıllar, bu zararlar tüm ekonomiye, tüketici olarak da bizlere yansıyacak” dedi.

  Suiçmez, öncelikle TÜİK’in yıllık Tüketici Enflasyonu yüzde 39.5, Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi yüzde 49.7, Tarımsal Üretici Fiyat Endeksi yüzde 71.5 artarken buğdaya yüzde 24, arpaya yüzde 21 zam yapılmasının buğday ve arpa üreticisinin kaderine terk edildiği anlamına geldiğini söyledi.

  HÜKÜMETİN BİR AÇIKLAMASIYLA EMEKLER ALTÜST OLDU

  Diyarbakır Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdussamed Ucuman, buğdayın girdi maliyetinin altında bir fiyat belirlendiğini belirterek: “Bu da çiftçinin şu anda daha buğdayını hasat etmeden zarar ettiği anlamına geliyor” dedi.

  TMO’nun arpa ve buğday alım fiyatlarının bir an önce yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ucuman: “Temmuz ayına girdiğimiz zaman fiyatlar yükselecek ve bu fiyatlar çiftçiyi kurtarmayacak. Çiftçi şu an mevcut fiyata göre bir satış gerçekleştirdiği zaman bankaya veya tefeciye olan borçlarının hiçbirini bitiremeyecek. Çiftçinin bugüne kadar verdiği tüm emek hükümetin bir açıklamasıyla altüst oldu” diye konuştu.

  2023 YILI HUBUBAT REKOLTESİ NE KADAR OLACAK?

  Buğday ve arpa alım fiyatları bir kesimi memnun ederken, bir kesim tarafından ise tepkiyle karşılandı.

  Fiyatların iyi olduğunu düşünen de var, düşük kaldığını düşünen de…

  Merak edilen bir diğer başlık ise bu yıl ne kadar rekolte elde edilecek?

  ARTAN YAĞIŞLAR BUĞDAYDA REKOLTE BEKLENTİSİNİ YÜKSELTTİ

  Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar, ilkbahar aylarının yağışlı geçiyor olmasının rekolte beklentisine olumlu yansıdığını belirtti.

  Taşpınar: “Bu üretim sezonundaki rekoltenin yüzde 3,75 artarak 20 milyon 750 bin ton gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

  Türkiye’de buğday ekiminden sonra 6 ay boyunca yağışların az seyrettiğine işaret eden Taşpınar, mart ayından sonra yağışların artarak devam ettiğini hatırlattı.

  Özkan Taşpınar, ilkbahar aylarının ülke genelinde yağışlı geçiyor olmasının rekolte beklentisine olumlu yansıdığının altını çizerek, şunları söyledi:

  Sürdürülebilir buğday üretimi için su yetersizliği olan havzalara, dış havzalardan su getirme projelerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine dikkati çeken Taşpınar, buğdayda gelir koruma sigortasının ülke çapında uygulanmasının üreticiye fayda sağlayacağını anlattı.

  2023 DÖNEMİ HUBUBAT ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI

  TMO’dan 2023 yılı hububat alımına ilişkin açıklama geldi. Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  2022 yılı üretimimizin buğdayda geçen yıla göre %3,8 artışla 20,5 milyon ton, arpada ise geçen yıla göre %1,2 artışla 8,6 milyon ton olacağı tahmin edilmektedir (TÜİK).

  Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından TMO alım fiyatları; Ekmeklik Buğday için 8.250 TL/Ton, Arpa için ise 7.000 TL/Ton, olarak 06/06/2023 tarihinde açıklanmıştır.

  TMO’NUN ALIMLARINA İLİŞKİN DETAYLAR

  TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 310 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (230 nokta) alım faaliyeti gösterecektir.

  TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup üreticilerimiz bu depolara teslim ettiği ürününü Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabileceklerdir.

  TMO, üreticilerimizin işyerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.

  TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

  Ürün bedeli ödemeleri, ürün teslimatına (TMO ve ELÜS) müteakip 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

  Üreticilerimiz lisanslı depolara ürün teslim etmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL’ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden ürün bedelinin %75’ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanları bulunmaktadır.

  Bakanlığımız tarafından, hububat üretiminin teşvik edilmesi amacıyla 2023 yılında; ÇKS’ye kayıtlı buğday ve arpa üreticilerine, kayıtlı üretim miktarı kadar tüm kesimlere (TMO veya piyasa aktörlerine) yapılan satışlar için ton başına buğdayda 1.000 TL, arpada ise 500 TL ilave hububat üretim primi desteği verilecektir.

  Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale, ÇKS kaydı bulunan üreticilerden ürün bazında ÇKS’de kayıtlı üretim miktarı kadar alım yapılacaktır.

  TMO işyerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacaktır.

  Boşaltma ücreti alınmayacaktır.

  Geçici alım merkezlerinde Hizmet Bedeli kesintisi (%1) yapılacaktır.

  TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacaktır. Ticaret borsası üzerinden alım yapan işyerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan işyerlerine gelerek ürünlerini TMO’ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya ürün teslim etmek isteyen üreticilerimiz, randevuya gerek kalmadan ürününü teslim ederek ELÜS yoluyla TMO’ya satabilecektir.

  Ekmeklik buğday fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat verilecektir. Bu şekilde 1. Grup Ekmeklik Buğday fiyatı ton başına 8.350 TL olacaktır.

  Makarnalık buğday fiyatına, kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat verilecektir. Bu şekilde 1. Grup Makarnalık buğday fiyatı ton başına 9.100 TL olacaktır.

  Arpa fiyatına, kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat uygulanacaktır. Bu şekilde 1. Grup Arpa fiyatı ton başına 7.100 TL olacaktır.

  ÜRETİCİLERİMİZİN DİKKAT EDECEĞİ HUSUSLAR;

  TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

  -ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

  -Randevularını mutlaka almaları ve ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

  -Anlaşmalı bankalardan alınacak banka kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri,

  -Lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) acentelerine başvurarak (kimlik belgesi, yatırım hesabı ve ikamet adresi bilgileri ile birlikte) TÜRİB’e üye olmaları,

  -Ürünün, işyerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi, gerekmektedir.

  -Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden (www.tmo.gov.tr), TMO işyerlerinden ve Alo Ürün Hattı’ndan [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.

  ANLAŞMALI BANKALAR

  Halkbank, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Albaraka Türk, Denizbank, İş Bankası, Şekerbank T.A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası.

   

  Yazan: Gazeteci Taner Öztürk 

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×