Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BUGÜN 1 HAZİRAN-DÜNYA SÜT GÜNÜ

  Haberler Tarım: Ulusal Süt Ürünleri Federasyonu (IDF) bu yıl Dünya Süt Günü temasını, ‘Süt sektörünü; sürdürülebilirlik, çevresel etki, beslenme ve sosyoekonomik yönden güçlendirmek’ olarak belirledi.

  Bu kapsamda süt sektörünün doğaya, topluma ve hayvanlara sorumlu davranırken insanların ihtiyacı olan sağlıklı ve besleyici temel gıdayı sağlamakla ilgili sınırsız potansiyeline dikkat çekiliyor.

  TEMA: “SÜT SEKTÖRÜNÜ; SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, ÇEVRESEL ETKİ, BESLENME VE SOSYOEKONOMİK YÖNDEN GÜÇLENDİRMEK”

  IDF, bu yıl Dünya Süt Günü temasını, ‘Süt sektörünü; sürdürülebilirlik, çevresel etki, beslenme ve sosyoekonomik yönden güçlendirmek’ olarak belirledi. Bu kapsamda süt sektörünün doğaya, topluma ve hayvanlara sorumlu davranırken insanların ihtiyacı olan sağlıklı ve besleyici temel gıdayı sağlamakla ilgili sınırsız potansiyeline dikkat çekiliyor.

  DÜNYA SÜT GÜNÜ 2001’DEN BERİ HER YIL KUTLANIYOR

  Tarımsal Haberler: 2001’den beri her yıl 1 Haziran’da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) öncülüğünde kutlanan Dünya Süt Günü; sütün insan sağlığı için önemi, ekonomiye ve toplumsal yaşama katkıları hakkında farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

  Süt ve süt ürünleri sektöründe yol gösterici bir rol üstlenen Uluslararası Süt Ürünleri Federasyonu (IDF) süt ve süt ürünlerinin faydasına ve dünya nüfusunun yeterli ve dengeli beslenmesindeki önemine dikkat çekiyor.

  IDF, bu yıl Dünya Süt Günü temasını, ‘Süt sektörünü; sürdürülebilirlik, çevresel etki, beslenme ve sosyoekonomik yönden güçlendirmek’ olarak belirledi.

  IDF’DEN SÜTÜN ÖNEMİNE VE BESİN DEĞERLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

  Tarımdan Haberler: ’’Süt, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için gerekli olan besin öğelerini, doğasında mükemmel bir dengede bulunduran, en temel gıda. İçeriğindeki proteinler, esansiyel amino asitler, esansiyel yağ asitleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, iyot, çinko, süt şekeri ve B vitaminleri ile süt ürünleri; sağlıklı ve dengeli beslenmenin çok önemli bir parçası. Bu besinlerin, sütün içerisinde birlikte bulunması da sinerjik bir etki oluşturarak yararlarını artırıyor. Süt ve süt ürünleri; kemik ve diş sağlığını, güçlü bir bağışıklık sistemini ve beyin hücrelerinin gelişimini destekliyor ayrıca yüksek tansiyon ve TİP-2 diyabetin azalmasına da yardımcı oluyor.

  Araştırmalara göre, sadece 2 bardak süt günlük; protein ihtiyacının yüzde 28’inin, kalsiyum ihtiyacının yüzde 62’sinin, B12 ihtiyacının yüzde 72’sinin, B2 (riboflavin) ihtiyacının yüzde 52’sinin, iyot ihtiyacının yüzde 32’sinin, fosfor ihtiyacının yüzde 56’sının ve potasyum ihtiyacının yüzde 32’sinin karşılanmasını sağlıyor.

  Gıdanın yeterliliği endişelerinin ve tarımın sürdürülebilirliğine yönelik arayışların arttığı bu dönemde, süt ve süt ürünlerinin, sürekli artan dünya nüfusunun beslenmesindeki rolü de giderek güçleniyor. Bu değerli gıdanın üretilmesi tarım, sanayi ve hizmet olmak üzere farklı alt sektörleri harekete geçiriyor.’’

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×