Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BULDAN KESTANESİ COĞRAFİ İŞARET BELGESİYLE KORUNACAK

  Tarımdan Haber: Çin kestanesinin pazarlarda Denizli’ye özgü Buldan kestanesi olarak satılmasının önüne geçmek için üreticilere coğrafi işaret belgesi verildi.

  ÇİN KESTANESİNİN, BULDAN KESTANESİ OLARAK SATILMASI ÜRETİCİLERİ HAREKETE GEÇİRDİ

  Denizli’nin Buldan ilçesinde yetiştirilen yöreye özgü kestane, bir süre önce “Buldan kestanesi” coğrafi işaret ile tescillenmişti. Tat, aroma ve şeker oranı bakımıyla diğer bölgelerde yetişen kestanelerden farklılık gösteren Buldan kestanesinin adı farklı kestanelerde de kullanılmaya başlandı. Çin kestanesi olarak adlandırılan kestanelerin pazarlarda Buldan kestanesi olarak satılması üzerine harekete geçen Buldan Ziraat Odası, alınan coğrafi işaret belgesiyle yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmeyi hedefliyor. Ziraat Odası tarafından hazırlanan coğrafi işaret belgesi, Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) kestane üreticisi olduğu belirlenen çiftçilere düzenlenen törenle verildi.

  BÖLGE ÇİFTÇİSİ DE ZARAR GÖRÜYORDU

  Buldan pazarında, birçok kestane satıcısında değişik bölgelerde ve Çin’den gelen kestaneye rastladıklarını dile getiren Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, “Bu olumsuzluğun önüne geçmek ve kestanemizin değerini daha da artırmak için ÇKS kayıtlarında kestane üreticisi olduğunu belirlediğimiz üreticilerimize belgelerini takdim ettik. Yaklaşık iki yıl önce Buldan Ziraat Odası olarak kazandırdığımız Coğrafi İşaret belgeli kestanemizin ünü, tadı, aroması, rengi diğer bölgelerde yetiştirilen kestaneden farklıdır. Pek çok yerde satıcılar diğer bölgelerde yetişen ve hiçbir şekilde Buldan kestanesinin özelliklerini taşımayan kestaneyi Buldan kestanesi olarak satış yaptıklarını ve vatandaşı aldattıklarını duyuyoruz. Bu durumdan bölge çiftçimizde zarar görüyordu. Artık toptan veya perakende satışlarınızda bu belgeyle ürününüzün Buldan kestanesi olduğunu belgeleyebileceksiniz” dedi.

  Düzenlenen törende kestane üreticileri de, ürünlerine ve kendilerine verilen önemden dolayı emeği geçen Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Buldan Ziraat Odası Başkanına teşekkür ederek, “Kestanemizi artık daha güvenle satabileceğiz. Çin kestanesinin Buldan kestanesi adı altında satılmasının böylelikle önüne geçebileceğiz. Kendilerinden Allah razı olsun” diye konuştular.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×