Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÇİFTÇİ VE YETİŞTİRİCİ İÇİN 7 BİN 200 GÜNDE EMEKLİLİK TALEBİ

  Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, çiftçi ve yetiştiricilerin mesai kavramı olmadan çalışan ve üreten emekçiler olduğunu belirterek, onların da 7 bin 200 günde emekli olabilmeye hak kazanmasını talep etti.

  TÜDKİYEB BAŞKANI ÇELİK: “ÇİFTÇİNİN PRİM GÜN SAYISI YENİDEN DÜZENLENSİN”

  Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, 5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer alan “4/A ve 4/B” kapsamındaki sigortalıların emeklilik prim gün sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Yasaya göre çeşitli meslek gruplarının emeklilik prim gün sayısında farklı muamele gördüğünü ifade eden Çelik, çiftçi ve yetiştiricilerin de diğer serbest meslek, tüccar ve ticaret erbabı gibi kanunun 4/B maddesinde tanımlanan kategoridekiler gibi 9 bin günde emekliliğe hak kazandığına dikkati çekti.

  KANUNDA DÜZENLEME YAPILIP EŞİTLİK SAĞLANMALI

  Çelik, kanunun 4/A maddesinde belirtilen “Hizmet Akdi İle Bir Veya Birden Fazla İşveren Tarafından Çalıştırılanlar” olarak tanımlanan kapsamda çalışanların ise 7 bin 200 günde emekli olabildiğini belirterek, “Dolayısıyla eskiden SSK’lı olarak tanımlanan ve şimdiki uygulamaya göre 4/A olarak anılan çalışanlarla yine eskiden BAĞ-KUR’lu olarak tanımlanan ve şimdiki uygulamaya göre 4/B olarak anılan meslek erbabı arasındaki prim gün sayısı 7 bin 200 güne sabitlenerek eşitlik sağlanmalıdır.” önerisinde bulundu.

  ÇİFTÇİ VE YETİŞTİRİCİ KENDİ İŞİNİN İŞÇİSİ

  Nihat Çelik, yaptığı işin mahiyeti itibarıyla çiftçi ve yetiştiricilerin serbest meslek, tüccar veya ticaret erbabı olmadığına işaret ederek, çiftçi ve yetiştiricileri “bilfiil kendi işinin işçisi” olarak tanımladı.

  Yaz kış, gece gündüz demeden ve mesai kavramı olmadan çalışan, üreten bu insanların tam anlamıyla gerçek bir emekçi olduğunu dile getiren Çelik, şunları kaydetti: “Aynı işi veya daha ağırını yapan çiftçilerimiz emeklilik şartları bakımından da 4/A kapsamında çalışanlar gibi 7 bin 200 günde emeklilik hakkına sahip olmaları sosyal adalet anlayışının da bir gereğidir. Emeklilik şartlarındaki haksızlığın giderilmesi yüz binlerce çiftçi ve yetiştiriciyi memnun edecektir. Mevcut haliyle bu uygulama çiftçiler açısından önemli bir hak kaybına neden olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den, TBMM yasama dönemi kapanmadan önce bu yasal değişikliğin yapılmasını talep ediyoruz. Bununla ilgili emek ve katkı sunacak olanlara önemli bir haksızlığın giderilmesi adına yüz binlerce çiftçilerimiz minnet ve şükran duyacaktır.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×