Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÇİFTÇİLERDEN MISIR FİYATI EYLEMİ

  Son Dakika Tarım Haberleri: Sakaryalı çiftçiler açıklanan mısır alım fiyatını protesto etmek için meydana indi.

  Yüzlerce çiftçi hem alım fiyatının, hem de desteklerin bir an önce artırılması gerektiğini söyledi.

  “Maliyetlerimiz çok arttı” diyen üreticiler, fiyatın revize edilmemesi durumunda gelecek yıl ekim yapmayacaklarını belirtti.

  6 BİN TL ALIM FİYATI ÇİFTÇİDE HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

  Sakarya Ziraat Odaları ve Mısır üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan 2023 yılı Mısır Müdahale Alım fiyatını yukarı yönlü revize edilmesini ve desteklerin arttırılması amacıyla tepki ve taleplerini iletmek için Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

  Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, TMO tarafından 22 Ağustos’ta ton başına 6.000 TL olarak açıklanan mısır fiyatının üreticilere büyük hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

  “Bir önceki yıl ton başına 5.700 TL olarak belirlenen Mısır Müdahale Alım fiyatının yüzde 5.3 artışla 6.000 TL olarak belirlenmesinin, hangi kriterlere dayanarak yapıldığını anlamak mümkün değildir” diyen Bayraktar: “Ülkedeki yıllık enflasyonun yüzde 60’ların üzerinde olduğu, üretim girdilerimiz olan mazot, gübre, tohum, ilaç gibi ürünlerde yüzde 100’lere yakın artışların yaşandığı bir ortamda açıklanan bu fiyat üreticilerimize bir ceza olarak algılanmıştır” dedi.

  ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEMEZ

  Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar: “Mısır hasadının başladığı ve bitmek üzere olduğu Adana, Hatay gibi illerde serbest piyasada fiyatlar ton başına 5.000-5.200 TL aralığında seyrettiği düşünüldüğünde oluşan bu fiyatlarla üreticinin elde edeceği kazançla geçinebilmesi, borcunu ödeyebilmesi ve bir sonraki sezon için üretim yapabilmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

  MISIR ALANLARI, KAVAK VE FINDIKLIK HALİNE GELECEK

  Cumhurbaşkanımız, Sakarya Kent Meydanı’ndan, üreticiler olarak sizden talep ediyoruz diyen Bayraktar: “2023 yılı Mısır Müdahale Alım fiyatlarını üreticinin beklediği fiyat yönünde yukarı yönde revize edilmesini ya da ton başına 2.000 TL destekleme ödemenizi istiyoruz. Mısır alım fiyatlarının üreticiyi kazandırmaması halinde; ülkemizin en değerli tarım havzaları arasında yer alan Sakarya Ovası, önümüzdeki yıldan itibaren çok yıllık dikili fındık ve kavak alanları haline gelecektir. Bu da ülkemiz adına önemli bir kayıp ve tehdit oluşturacaktır” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×