Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÇİFTÇİLERE 580 TON TOHUM DESTEĞİ

  Tarımdan Haber: Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında çiftçilere 580 ton yem bitkileri tohumu dağıtıldı.

  VANLI ÇİFTÇİLERE TOHUM DAĞITILDI

  Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, kentte tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yürüttüğü projeleri sürdürüyor. Çiftçilere ekonomik gelir sağlamak amacıyla Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı’nın da katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Garajı’nda tohum dağıtım töreni düzenlendi. Yapılan törenle 210 tonu yonca, 370 tonu korunga olmak üzere 5 bin 850 çiftçiye 580 ton yem bitkileri tohumu dağıtıldı. Dağıtılan bu tohumlar ile 13 ilçede yaklaşık 88 bin dekar alan ekilmiş olacak.

  VAN’DA 3,2 MİLYON KÜÇÜKBAŞ HAYVAN BULUNUYOR

  Törende konuşan Vali Ozan Balcı; yağmur, çamur demeden, soğukta, sıcakta helaliyle rızkını kazanan, ülkesinin ekonomisine büyük katkı sağlayan çiftçinin her zaman yanında durduğunu söyledi. Van’ın tarım ve hayvancılık konusunda da büyük bir potansiyele sahip olduğunu sözlerine ekleyen Vali Ozan Balcı, “Van meraları ve 3 milyon 200 bin küçük hayvan varlığıyla lider illerden biri. Bu rakamlar da gösteriyor ki biz tarım ve hayvancılık memleketiyiz. İlimizde de bu işi çok iyi yapan çiftçilerimiz var. Bizler de onlara destek vermek için bugün buradayız. Dün de yaptığımız törenle çiftçilerimize 350 bin meyve fidanı dağıtmıştık. Bugün de 580 ton yem bitkileri tohumu dağıtımı gerçekleştirdik. Bizim işimiz çiftçimizi yüreklendirmek, önünü açmaktır. Çünkü çiftçilerimiz olmazsa üretim olmaz, üretim olmayınca da şehirlerimiz gıdadan yoksun kalır ve besin bulmakta zorlanırız. Bu nedenle çiftçilerimize destek vermeliyiz. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak yayla yolları açıyoruz, göletler oluşturup sulama kanalları yapıyoruz. Yüksek rakımlı meralarımıza güneş enerjili sondajlar yapıp, savatlar kuruyoruz. Yine koyun projemizle de bin 727 çiftçimize 171 bin 661 bin koyun dağıttık. İnşallah hedefimiz olan 1 milyon koyuna da en yakın zamanda ulaşacağız. Desteklerimiz saymakla bitmez, desteklerimizi bitirme gayreti içinde de değiliz. Çiftçiye olan desteğimiz artarak devam edecek” dedi.

  Konuşmaların ardından Vali Ozan Balcı, dağıtılacak olan tohumları çiftçilerle birlikte inceleyip sohbet etti.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×