Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÇİFTÇİNİN BORCU HAZİRANDA 474 MİLYAR TL’YE ÇIKTI

  Tarımdan Haberler Son Dakika: TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, haziran dönemi çiftçi borcunun 474 milyar TL’ye çıktığını söyledi.

  Çiftçinin borçlanarak üretim yaptığına dikkat çeken Şemsi Bayraktar, 2001 yılından beri envanter sayımı yapılmadığına dikkat çekti.

  ŞEMSİ BAYRAKTAR: “ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI GİDEREK ARTIYOR”

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023 Yılı Tarımsal Üretici Temsilcileri İstişare Toplantısı’nda çiftçilerin borçlarının arttığını belirtti.

  MAYIS AYINDA 407 MİLYAR OLAN ÇİFTÇİ BORCU, HAZİRANDA 474 MİLYARA ÇIKTI

  Şemsi Bayraktar, 2023 Yılı Tarımsal Üretici Temsilcileri İstişare Toplantısı’nda: “Çiftçilerimiz borçlanarak üretim yapıyor. Mayıs ayında 407 milyar olan çiftçilerimizin borcu haziran rakamlarına baktığımızda 474 milyara kadar çıkıyor” dedi.

  Bayraktar, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu, pandemi ve iklim krizi nedeniyle buna şahit olduklarını belirterek: “Ciddi bir gıda milliyetçiliği yaşanıyor. Bazı ülkeler önemli ürünlerini stoklamaya devam ediyor. Özellikle yeterlilik oranları düşük olan ürünlerde stratejik ürünlerde kendimize yeterli hale gelmemiz lazım. Üretim projeksiyonlarını buna göre yapmamız gerekiyor. Dünyada böyle bir gıda krizi bekleniyor. Biz de Akdeniz havzasındayız ve kuraklıktan biz de etkilenmeye devam edeceğiz. Paranız olsa dahi gıda alamayacağımız günler gelecek” diye konuştu.

  “2001 YILINDAN BERİ TARIM ENVANTERİ SAYIMI YAPILMADI”

  Bayraktar; sağlıklı tarım politikalarının geliştirilebilmesi, planlama yapılabilmesi ve üretim projeksiyonlarının ortaya konması için bir tarım envanterine ihtiyaçlarının olduğunu söyleyerek: “TZOB 755 Ziraat Odamızla böyle bir çalışmaya katkı sağlamak için hazırız. Tarım sayımı en son 2001 yılında yapıldı. FAO bizden bunu 10 yılda bir istiyor. Fakat 2001 yılından beri de bunu yapamadık” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×