Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÇİĞ SÜT FİYATI EN AZ 13 TL OLMALI

  Son Dakika Tarım Haberleri: Artan maliyet yükü altında adeta ezilen süt üreticisi alım fiyatlarında güncelleme bekliyor. Ekim 2022’de açıklanan 8,5 TL’lik fiyatın üzerinden neredeyse 9 ay geçti ama fiyat hala aynı.

  Konuya ilişkin açıklama yapan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, süt alım fiyatlarının en az 13 TL olması gerektiğini söyledi.

  ÇİĞ SÜT REFERANS FİYATI HALA 8,5 TL

  Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, çiğ süt fiyatlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Mutlu Doğru açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Gıda Komitesi’nin onayıyla Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen 8.50 TL’lik çiğ süt tavsiye fiyatı Ekim 2022’de açıklanmış ve bugünden sonra da yenilenmemiştir. Halbuki bu tarihten sonra geçen 9 ayda; süt yemi % 35, yıllık olarak toptan alınan saman, mısır silajı ve yonca gibi kaba yemler yaklaşık %100, Ekim 2022’de 5.500 TL olan asgari ücret ise %107 artışla bugün 11.400 TL olmuştur. Serbest piyasada aşırı inek kesimleriyle süt bulamayan bazı firmaların fiyatı arttırmasına rağmen özellikle toplam üretimin %85’ini karşılayan 10 baş ve altında üretim yapan küçük üreticilere aracı ve süt toplayıcılar tarafından, USK tavsiye fiyatı gösterilerek artış yapılmamakta ve bu çiftçilerimizin üretimden çekilmesine neden olmaktadır. Hatta yılbaşından sonra piyasa daraldı bahanesiyle tüm sanayiciler fiyatları geriye çekmiştir. Türkiye genelinde haziran ayına ait 1 litre çiğ süt üretim maliyetini 10.54 TL olarak açıklayan USK, hala web sayfasında tavsiye fiyatını 8.50 TL olarak yayınlamaya devam etmektedir. Mevcut çiğ süt üretim maliyeti, hayvancılıkta ileri ülkelerde geçerli olan ve bakanlığımız tarafından da kabul gören süt/yem paritesi, çiğ süt üretiminin sürekliliği ve inek kesimlerinin durması için, üreticimizin refah payı da düşünülerek; çiğ süt tavsiye fiyatı 13.00 TL’ye, çiğ süt destekleme primi ise tüm üreticilere, ayrım yapmadan 0.70 TL’ye yükseltilmelidir.

  Saygılarımızla,

  Mutlu Doğru

  Adana Çiftçiler Birliği Başkanı

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×