Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÇİĞ SÜT REFERANS FİYATI 11,5 TL OLDU

  Son Dakika Tarım Haberleri: Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt tavsiye fiyatının, 1 Ağustos itibarıyla üreticinin eline litre başına net 11,50 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi.

  Süt üreticileri, bir litre sütün üretim maliyeti 10,54 TL olduğu halde 8,5 TL’ye satıyordu.

  USK BİR LİTRE SÜT MALİYETİNİ 10,54 TL AÇIKLAMIŞTI

  Ulusal Süt Konseyi çiğ inek sütü tavsiye fiyatının 8,5 TL’den 11,50 TL’ye çıkarılmasına karar verdi.

  Açıklanan fiyata destek priminin dahil edilmediğini belirtti.

  Süt üreticileri, bir litre sütün üretim maliyeti 10,54 TL olduğu halde 8,5 TL’ye satıyordu. Üreticilerin beklentisi ise çiğ süt fiyatlarının 14-15 liraya çıkarılması idi.

  YENİ FİYAT 1 AĞUSTOS’TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

  USK’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, 1 Ağustos 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatının litre başına 11,50 lira olarak belirlendiği anımsatılarak, şunlar kaydedildi: “1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 11,50 TL olarak belirlenmiştir. Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderler üreticiye ilave olarak ödenecektir.”

  ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ BAŞKANI DOĞRU, YENİ FİYATI DEĞERLENDİRDİ

  Öte yandan çiğ süt referans fiyatına ilişkin Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru açıklama yaptı. O açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  USK sonunda toplanarak çiğ süt tavsiye fiyatını internet sitesinden duyurdu. 1 litre çiğ süt maliyetini 10.54 TL olarak belirleyip, 11.50 TL fiyat açıkladı. Soğutma, nakliye üretici tarafından yapılırsa bu fiyata ilave edilerek ayrıca ödenecek. Ama sütün veriminin düştüğü yaz günü 3.6 yağ, 3.2 protein altında değerlerde olursa litrede 17 kuruş ceza kesilecek. Hem de 13 Temmuz’da açıklanan fiyat 1 Ağustos’tan geçerli olacak.

  -Buğdayda, arpada olduğu gibi ve yakında mısırda da olacağı gibi üreticinin zararı devlete yüklendi.

  USK 10.54 TL MALİYET AÇIKLADIĞI SÜTE 11.50 TL FİYAT TAVSİYE ETTİ

  Sanayicinin mesajı şu: “Biz ancak bu kadara alırız, aradaki farkı devlet primle ödesin! Peki çiğ sÜt destekleme primi ne kadar olacak? Aylık ödenecek mi? Soğutma ve nakliye giderini kim neye göre belirleyecek? Çiğ süt üreticisi yine sütü alan aracı veya sanayicinin insafına terk edilecek. Sektörümüz için hayırlı olsun demeyi çok isterdim.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×