Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  DEPREM YETMEDİ BİR DE MONİLYA VURDU

  Dünya kuru kayısı başkenti Malatya’da çiftçiler bir yanda depremin yaralarını sarmaya çalışıyor, diğer yanda hastalıkla mücadele ediyor.

  Kayısı üreticilerini bu kez de Monilya hastalığı vurdu. İlaç tedariği konusunda da sıkıntı yaşanınca üretici mücadele edemedi.

  KAYISI ÜRETİCİSİ DEPREM NEDENİYLE İLAÇ TEMİN EDEMİYOR

  Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ilaç temininde zorlanan Malatya’daki kayısı üreticilerinin önemli bölümünün bu yıl Monilya hastalığıyla mücadelesi sekteye uğradı.

  Üreticiler, kayısı ağaçlarında her yıl görülen ve verimi en az iki hasat dönemi düşüren Monilya hastalığına karşı, ilk çiçeklenme döneminden itibaren zirai ilaçla mücadele ediyor.

  Kentteki zirai ilaç bayilerinin depremler nedeniyle kapalı olması, üreticilerin ilaç teminini zorlaştırdı. Özellikle erken çiçek açan 1200 rakımın altındaki bahçelerdeki kayısı ağaçlarında Monilya hastalığının etkileri gözlenmeye başlandı. Bazı bölgelerde de don, kayısı ağaçlarını etkiledi

  EN BÜYÜK SORUN BAYİLERİN KAPALI OLMASI

  Malatya’daki 9 milyon kayısı ağacından, 1 milyon 100 bininin bulunduğu Yeşilyurt ilçesinde de üretciler, Monilya hastalığıyla mücadele ediyor. Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Çayırköy Mahallesi’nde Monilya hastalığının etkilerinin gözlendiği kayısı bahçelerinde incelemede bulundu.

  Solmaz, hastalığın ve donun etkilerinin havalar ısındıkça bahçelerde daha belirgin şekilde ortaya çıkacağını söyledi.

  Doğan Solmaz: “Genelde ilaç erişiminde zorluk yaşadık. Bazı ilaç bayilerinin adresleri değişti, bazılarının dükkanları yıkıldı. Her üretici de Tarım Kredi Kooperatifi’ne üye olmadığı için borçla alamadı. İlaç erişimi zorlaştı. Yağmurun peş peşe yağması da ilaç atmamızı geciktirdi. Bu nedenle ağaçlar, Monilya hastalığına yakalandı. İlacı bulduktan sonra yağmur fırsat vermedi. Çamurda, vatandaş ilaç atmaya çalıştı ama maalesef ağaçlar Monilya oldu. Zaten afetzedeyiz, kayısı da olmazsa Malatya’da çarkın bir dişlisinin kırılması anlamına gelir. Devletimiz elini uzatırsa çiftçimiz için çok iyi olur” ifadelerini kullandı.

  MONİLYA HASTALIĞI NEDİR?

  Literatürde “Monilinia Laxa” olarak adlandırılan hastalık; kayısı, şeftali, kiraz, erik, vişne ve badem gibi sert çekirdekli ağaçlarda meyve veriminde kayıplara yol açabilen, bir tür mantar hastalığı olarak tanımlanıyor. Ağaca bulaşan hastalık, özellikle çiçek, çiçek sapı, sürgün ve en son olarak da meyvelere sirayet ediyor. Enfeksiyona uğramış çiçekler kahverengi bir renk alıyor. Hastalık ince sürgünlerin tamamen kurumasına, kalın sürgünlerde ve dallarda ise “kanser” yaraları oluşmasına ve dalların uçtan geriye doğru kurumasına yol açıyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×