Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  DİKİLİ TARIMA DAYALI İHTİSAS SERA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NİN TEMELİ ATILDI

  Dikili’de Avrupa’nın en büyük jeotermal ısıtmalı sera bölgesi olacak organize sanayi bölgesinin temeli atıldı.  Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Jeotermal potansiyeli olan illerimizde de bu örtü altı yetiştiriciliği, serada üretim, adına ne dersek diyelim bu üretim uygulamaları ile inşallah bunları gerçekleştireceğiz.” dedi.

  İzmir’in Dikili ilçesinde, Avrupa’nın en büyük jeotermal ısıtmalı sera bölgesi olacak tarıma dayalı organize sanayi bölgesinin temeli atıldı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İsmetpaşa Mahallesi’nde kurulacak Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’nin AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın da katılımıyla düzenlenen temel atma töreninde, 85 müteşebbisin önemli bir proje için iş birliği yaptığını söyledi.

  Tarım, enerji ve su konusunun, tüm dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu konuların başında geldiğine dikkati çeken Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Biz ülke olarak su konusunda zengin bir ülke değiliz. Karadeniz Bölgesi’ni çıkaracak olursak ülkemizin geri kalan kısmında su fakiriyiz diyebiliriz. Ülke ortalamasına baktığınızda su problemi olan ülkeler arasındayız, 574 milimetrelik yıllık ortalama yağışla. Dünya ortalamasının 1000 milimetre civarında olduğunu varsaydığınızda bu durumumuzu görmemiz gerekiyor. İkinci olarak yer altı zenginlikleri konusunda, özellikle akaryakıt ve gübre gibi bizim ihtiyacımız olan temel girdiler noktasında da ciddi bir dışa bağımlılığımız söz konusu ama jeotermal konusunda burada elimizi rahatlatan bir durum var.”

  Geçmişte endüstriyel sera ve jeotermal konusunda Mera Kanunu’nda yapılan değişiklikte komisyon başkanı olarak görev yaptığını belirten Kirişci, “Biz meranın, şayet bir ‘Endüstriyel sera kurulacak ve yanı başında da jeotermal varsa tahsisini değiştirebiliriz.’ dedik.” ifadelerini kullandı.

  Kirişci, AK Parti döneminde tarımın ihtiyacı olan tüm mevzuatın yapıldığını dile getirerek, “Bu ülkede herkes tarımı konuşuyordu ama ülkenin bir tarım kanunu yoktu. Bu ülkede Atatürk’ün de hayali olan 65 yıllık bir özlem sona erdi ve Türkiye TARSİM adı altında tarım sigortacılığıyla tanıştı.” diye konuştu.

  Bakan Kirişci, lisanslı depoculuk gibi birçok kanunun da son 20 yılda tarım sektörüne kazandırıldığına işaret etti.

  TARIMSAL ÜRÜN İHRACAT VERİLERİ

  “Türkiye dün kendi kendine yeten bir ülkeydi, bugün yetmiyor.” gibi haksız eleştirilerin yapıldığını söyleyen Kirişci, şunları ifade etti:

  “Türkiye’nin nüfusu 65 milyondan 85 milyona geldi. Bunu doyuran bu ülkenin üreticisi. Hani hep örnek verilir, bir tarımı gelişmiş bir ülke ki o ülkenin nüfusu da 17 milyon, onun 1,2 katı büyüklükte bir ilave nüfus, nüfusumuza eklemlenmiş durumda. Peki sadece bu mu? Hayır. Biz aynı zamanda dün 3 bin 500 dolar kişi başı milli geliri olan bir ülkeyken bugün 10 bin dolarları, 12 bin dolarları gördük ama 10 bin dolar mertebesinde kişi başı milli gelirimiz var. Dün soframızda olanlarla bugün soframızda olanlar çeşitlilik bakımından çok çok farklı. 36 milyar dolar ihracatımız vardı 2002’de 3,7 milyar dolar da bizim tarımsal ihracatımız vardı. Şu anda 27-30 milyarlara doğru gidiyoruz. Tarım, net ihracatçı olmamız nedeniyle aslında diğer sektörlerimize de örnek teşkil edebilecek bir sektör. 6,5-7 milyar dolar mertebesinde bir dış ticaret fazlamız olan bir ülkeyiz. 3 milyar dolar sadece İzmir’in ihracatı var.”

  Bakan Kirişci, ihracat rakamlarının yabana atılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Artan nüfusumuzun, refah seviyesinin artışından kaynaklanan sofradaki çeşitliliğimizin, ülkemizi ziyaret eden turistlerimizin ve ihracatımızla yurt dışındaki üretmiş olduğumuz ürünleri tüketen diğer ülke vatandaşlarını kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Alın ve akıl teri dökmektedir.” dedi.

  ELEKTRİK BORCU OLAN ÜRETİCİLERE GETİRİLEN FAİZSİZ KREDİ İMKANI

  Kirişci, her daim üreticinin yanında olduklarını yineleyerek şunları kaydetti:

  “Dün itibarıyla bizim kendi duyuru merkezlerimizden de kamuoyu ile paylaşıldı. Üreticilerimizin elektrikle ilgili borçlarını ödemeleri konusunda bunların finansman ihtiyacını sağlamak için 10 milyon liraya kadar sıfır faizli krediden yararlanmaları imkanını getirdik. Bu gerçekten üreticilerimizin yararlanıp varsa borçları, bu borçlarını sıfırlamaları konusunda önemli bir fırsattır. İzmir’imiz üzerinden tüm Türkiye’ye bu manada seslenmiş olayım. İnşallah bundan, ihtiyacı olanlar elbette ki istifade edeceklerdir. Bir diğer konu da Dünya Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususu. Buna ilişkin Bakanlığımıza intikal etmiş olan talep, Bakanlığımız tarafından da olumlu neticelendirilmiş. İnşallah 30 milyon dolarlık bu kredi talebiyle ilgili Dünya Bankası kredisi üzerinden de bu değerlendirme gerçekleştirilecek.”

  Bakan Kirişci, organize sanayi bölgesinin çok uygun bir yerde kurulduğunu belirterek hayırlı olmasını diledi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×