Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  DOĞADA KENDİLİĞİNDEN YETİŞİYOR, KİLOSU 300 TL

  Tarım Dünyası: Adana’nın Feke ilçesinde Toros Dağı eteklerinde doğada kendinden yetişen Sumak bitkisinin hasadı başladı.

  Sumak bu yıl kilosu 300 TL’den alıcı buluyor.

  KEBAPÇILARIN GÖZDESİ SUMAĞIN HASADI BAŞLADI

  Adana’da kebapçıların vazgeçilmez baharatları arasında yer alan Sumak’ın zorlu hasat mesaisi sürerken bu yıl kilosu 300 TL’den alıcı bulması ile köylünün yüzünü güldürüyor.

  Feke’nin Ormancık ve Gaffaruşağı Mahalleleri’nde zorlu yamaçlarda yetişen sumak bitkisinde hasat başladı.

  Sumağın sofralara uzanan lezzet yolcuğunun zorlu hasadının ardından sumak taneleri değirmenlerde dövülerek ekşi haline getiriliyor.

  Zorlu arazide sumak hasadı yapan Emine Kayboz, hasadın zorlu bir işlem olduğunu aktararak: “Hasadı çok zorlu, sumak haline getirmek çok zor ama ilgi çok büyük” diye konuştu.

  GEÇEN YIL KİLOSU 200 TL’DEN SATILIYORDU

  Kebapçıların gözdesi olan bir ürün olduğunu aktaran Davut Kayboz ise: “Yararları saymakla bitmeyen şifa deposu bir bitki. Son dönemde Covid-19’un ilacı diyoruz. Burası 3 dönüm arazi ve eskiden üzüm bağı idi. Bağ kuruduktan sonra kendiliğinden sumak yetişti. Biz de hasat için geldik. Kebapçılar özellikle soğan salatasında kullanıyor ve rağbeti büyük. Satışta sıkıntı yok, geçen yıl 200 TL’den satıldı. Bu yıl da 300–350 TL arasında satışı oluyor” dedi.

  Hasat sonrası sumağın ekşiye dönüşünde meşakkatli bir süreç olduğunu aktaran Kayboz: “Hasat sonrası sumak birçok aşamadan geçiyor. Ekşi haline gelmesi zor ve çok emek harcanan bir süreç” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×