Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BAYRAMİÇ BARAJI’NDA DOLULUK ORANI YÜZDE 100’E ULAŞTI

  Tarımdan Haberler: Çanakkale’de, çok sayıda su kaynağına sahip olduğu için mitolojide adı ’Bin Pınarlı İda’ olarak geçen ve Kaz Dağları’ndan beslenen, 96 milyon 500 bin metreküp su kapasitesine sahip olan Bayramiç Barajı’ndaki yüzde 100 doluluk oranı, üreticinin yüzünü güldürdü.

  4 AY ÖNCE SU SEVİYESİ YÜZDE 8’LERE GERİLEMİŞTİ

  Çanakkale’de, çok sayıda su kaynağına sahip olduğu için mitolojide adı ’Bin Pınarlı İda’ olarak geçen ve Kaz Dağları’ndan beslenen 96 milyon 500 bin metreküp su kapasitesine sahip Bayramiç Barajı, yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.

  Kuraklık nedeniyle yaklaşık 4 ay önce yüzde 8’lere kadar gerileyen ve yeterli yağışlar olmaması halinde tarımsal sulamaya kapatılması gündeme gelen Bayramiç Barajı’ndaki su seviyesi, yüzde 100 seviyesine çıktı. 250 bin dekar alanı sulayan Bayramiç Barajındaki yüzde 100 doluluk oranı üreticinin yüzünü güldürdü.

  160 BİN DEKAR ALANA SU SAĞLIYOR

  Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, “Bayramiç Barajı 250 bin dekar alan suluyor. Bayramiç Barajı’ndan meyvesinden sebzesine, hububat ürününe, çeltiğine, mısırına varıncaya kadar dikim yapılıyor. Bayramiç Barajı’ndan aşağı yukarı 20 bin dekar çeltik, 20 bin dekar da tohumluk mısır, en az 10 bin dekar da silajlık mısır olmak üzere sulama oluyor. Bayramiç Barajı’nda sulu tarım 160 bin dekara kadar ulaşabiliyor. Bu yıl üretici su bakımından sıkıntı yaşamayacak. Hatta biz suyun artmasını talep ediyoruz. Çünkü yıl kurak gittiği için seneye de bir miktar suyumuzun kalması yönünde tasarruflu kullanacağız. Çok su var deyip de çok kullanılmasını istemiyoruz. Çünkü iklim değişikliğinden dolayı ileri de bir mağduriyet olmaması için tedbir istiyoruz” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×