Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  DOMATES ÜRETİCİDE 6 TL, MARKETTE EN AZ 20 TL

  Tarımdan Haberler: Adana’da bu yıl 14 bin 500 dönüm alanda domates ekimi yapıldı.

  Üreticiden 6 ila 6,5 TL seviyesinde alınan domates, metropollerde bulunan marketlerde 3-4 kat zamlı satılıyor.

  Bu yıl 115 bin ton rekolte bekleniyor.

  TURFANDA DOMATES HASADI DEVAM EDİYOR

  Adana’da yaklaşık 14 bin 500 dönüm alanda ekimi yapılan tarla domatesinde hasat devam ediyor.

  Turfanda domatesin tarlada kilogramı ortalama 6 ile 6,5 liradan alıcı bulurken, hasadı yapılan ürünler Türkiye’nin dört bir yanına ve yurt dışına gönderiliyor.

  İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirlerin market ve pazarlarında ise domates fiyatı 30 liraya kadar dayanıyor.

  Adana hasadı yapılan turfanda domateste bu yıl 115 bin ton rekolte bekleniyor.

  “HASAT TEMMUZ AYI SONUNA KADAR SÜRECEK”

  İHA muhabirine bilgi veren Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, havaların yağışlı ve serin gitmesi nedeniyle domateste rekoltenin yüksek olduğunu belirtti.

  Doğan: “Domates hasadı temmuz ayının sonuna kadar devam edecek. 2021 yılında Adana’da 30 bin dönüm alanda domates ekimi varken geçen yıl 16 bin dönüme bu yıl da 14 bin 500 dönüm alanda domates ekimi var. Bunun da 3 bin 500 dönümü salçalık domates” diye konuştu.

  “FİYAT FARKI 3-4 KAT”

  Verimin bazı yerlerde dönüm başına 10 tona kadar ulaştığını kaydeden Doğan: “Çiftçimiz bu sene domatesten çok güzel para kazandı. Domatesin kilogram fiyatı 6 lira 6,50 kuruş arasında. Bütün yaş sebze ve meyvelerde tarladan çıkış fiyatı ile market fiyatları arasında 3-4 kat fiyat farkı var. Bunun önüne bir türlü geçilemedi. Bu fiyat farkını önleyemedik” dedi.

  “KİRASIZ, KÜÇÜK HALLER AÇILMALI”

  Market ve pazarlardaki fiyat farkının önlenmesi için önerilerde bulunan Doğan: “Ana yollara küçük, kirasız bir şekilde haller açılarak çiftçi ürettiği ürünü orada satmalı. Öyle olursa en fazla tarladan 2 katı fiyata ürünler vatandaşlara satılır. Aradaki uçurum fiyat farkları da böylelikle engellenmiş olur” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×