Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  DOMATES VERİM VE FİYATIYLA MEMNUN ETTİ

  Haberler Tarım: Kilis’te hasadı devam eden domates, verimi ve fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürüyor.

  9 bin dekar alanda üretim yapılıyor. Domatesin kilogramı üreticiden 5 ile 6 TL’den alınıyor.

  9 BİN DEKAR ALANDA DOMATES ÜRETİLİYOR

  9 bin dekar alanda domates üretimi yapılan Kilis’te rekolte geçen senelere rağmen iyi. Toplanan domateslerin fiyatlarının da yüksek olduğu Kilis’te domates tarlada 5 ile 6 TL arasında alıcı buluyor.

  Toplamakla bitmeyen domates, 42 ile 45 derecede yapılan zorlu mesaide hem çiftçinin hem de tarım işçisinin yüzünü güldürmeyi başardı. Tarım işçileri sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başladıkları mesaiye, güneşin altında öğle saatlerine kadar devam ediyor.

  REKOLTE BU YIL DAHA FAZLA

  Geçen senelere göre rekoltenin daha yüksek olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir:  “Bölgemizin önemli geçim kaynaklarından olan domatesin fidesini 16 Nisan’da toprakla buluşturduk ve şu anda hasadını yapmaktayız. 9 bin dekar alanda domates ürerimi yapılmaktadır. Bu sene rekolte her seneye rağmen yüksek, fiyatlarımız da yüksek. Tarlada 5 TL ile 6 TL arasında gitmekte olan domates Konya’ya gitmektedir. 3 ile 4 aylık zor meşakkatli yolculukta hasat yapmaktayız, tarladan soframıza yolculuğu başladı” dedi.

  “ŞU AN 42-45 DERECE ALTINDA HASAT YAPMAKTAYIZ”

  Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte tarlaya gelip hasada başlayan üreticiler ve tarım işçilerinin öğlene kadar çalışabildiğini aktaran Özdemir: “Sabaha doğru mesaiye başlayan üreticiler ve tarım işçileri aşırı sıcaklardan dolayı öğlene kadar çalışabilmekte. Geçen sene 8 ile 10 ton arasında aldığımız yerlerde şu an ise 13 ile 14 tona kadar çıkan yer bulunmaktadır. Bereketli olmasını diliyorum. Dediğimiz gibi hem fiyat rekolte, çiftçilerimizin yüzünü güldürdü” ifadelerini kullandı.

  “HEM KALİTESİ GÜZEL, HEM DE HASADI”

  Hasat yaparken hissedilen sıcaklığın 42-45 derece bandında olduğunu söyleyen çiftçi Ali Osman Genç: “Allah’a şükürler olsun, fidesini 3 ay önce ektiğimiz domates fidelerinin kalitesi de güzel, verimi de güzel, hasadı da ayrı güzel Allah’ım daha da bereket versin. Hasat biraz zor oluyor çünkü erken geliyoruz, havanın sıcak olmasından dolayı öğlene kadar çalışabiliyoruz. Konya’dan tüccar geldi, ona pazarlıkla domatesimiz hemen sattık ve domatesler direkt Konya’ya gidecek” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×